Hlavní obsah

Diag Human neuspěl ve Francii se snahou o exekuci majetku ČR

21. 11. 2012, 17:10

Francouzský odvolací soud v úterý zastavil exekuční řízení, které vedl vůči České republice kvůli žalobě společnosti Diag Human. Změnil tak rozhodnutí prvoinstančního soudu, který nárok firmy na více než desetimiliardové odškodnění za zmařené obchody s krevní plazmou uznal.

Foto: Profimedia.cz

Konzervy s krví a krevní plazmou. Ilustrační foto

Článek

Oznámili to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň a mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění začala obracet od počátku loňského roku na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud.

„Česká republika následně podala opravný prostředek k odvolacímu soudu, který podložila jednoznačnými důkazy. Právní názor ČR byl nyní plně akceptován francouzským odvolacím soudem a potvrzena správnost postupu státu,“ uvedl Sršeň.

Ministerstvo také upozornilo, že Diag Human musí uhradit výlohy soudního řízení ve výši 20 tisíc eur (zhruba 500 tisíc korun).

Podle zástupců Diagu Human ovšem nejde o zásadní rozhodnutí v celém sporu. „Nejvyšší soud v Rakousku přikázal soudům nižších instancí zabývat se nejen formálním návrhem na exekuci, ale samotnou vykonatelností rozhodčího nálezu (ze srpna 2008, podle kterého by měla ČR Diagu zaplatit přes osm miliard Kč – pozn. redakce). Věříme, že stejně tomu bude i ve Francii, kde se dovoláme ke Kasačnímu soudu,“ řekl Právu člen mezinárodního právního týmu Diagu Human Jan Urban.

Právní bitvy hoří i v dalších zemích

Jak dodal, rozsudky týkající se návrhů na exekuce i vykonatelnosti nálezu postupně padnou také ve Švýcarsku, Lucembursku a v Anglii.

Letos v létě stáhla firma návrh na exekuci ve Spojených státech. Uvedla však, že stažení návrhu je vedeno pouze snahou urychlit řízení, neboť jakýkoliv výrok evropského soudu o vykonatelnosti je podle amerického zákona i mezinárodního práva okamžitě a automaticky vykonavatelný i ve Spojených státech.

Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Jana Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné.

Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle právníků Diagu Human je skončená.

Reklama

Související témata:

Výběr článků