Hlavní obsah

Demonstrace v Rumunsku pokračují

13. 3. 2017, 6:06 – Bukurešť

Kolem 2000 lidí demonstrovalo v neděli večer v Bukurešti na podporu rumunské protikorupční prokuratury DNA. Účastníci pochodu také odmítli vládní návrh na omilostnění úplatkářů. Jde o pokračování série protestů proti sociálnědemokratickému kabinetu premiéra Sorina Grindeanua, napsala agentura AP.

Foto: Stoyan Nenov, Reuters

Demonstranti požadují rezignaci vlády

Článek

Nespokojení občané se shromáždili před vládními úřady a následně se vydali do ulic metropole. Někteří nesli rumunské vlajky a provolávali hesla jako „rezignace”, „nevzdáme se” nebo „vy zloději”.

Vládní dekret z konce ledna, kterým kabinet chtěl zrušit trestnost některých korupčních činů, odstartoval nebývalou vlnu největších demonstrací od pádu komunismu. Vláda proto začátkem února nařízení stáhla, což má ale ještě schválit parlament, ve kterém mají sociální demokraté jako vítězové prosincových voleb spolehlivou většinu. [celá zpráva]

Loni stanulo v Rumunsku před soudem téměř 1300 funkcionářů obžalovaných kvůli korupčním případům, jež způsobily škody v celkové výši v přepočtu sedm miliard korun.

Na konci února to oznámila šéfka DNA Laura Kövesiová, která proslula rozhodným postupem při vyšetřování trestných činů ve vysokých kruzích. Podle ní byli mezi obžalovanými tři ministři, 17 zákonodárců, 16 soudců a na 20 vedoucích činitelů státních společností.

Reklama

Související témata:

Výběr článků