Hlavní obsah

Chceme profesionály. V Maďarsku odvolali 37 velvyslanců a diplomatických misí

Budapešť

Maďarská ministryně zahraničí Anita Orbánová v pátek oznámila, že odvolává 37 velvyslanců a vedoucích diplomatických misí. Některým odvolaným končí mandát a další diplomaté nezapadají do nových pravidel maďarské zahraniční politiky.

Foto: FB Anity Orbánové

Maďarská ministryně zahraničí Anita Orbánová

Článek

Web telex.hu uvedl, že mezi odvolanými je také Zsófia Vitézyová, sestřenice bývalého premiéra Viktora Orbána. Byla tiskovou mluvčí ministerstva lidských zdrojů, od roku 2013 vedla Budapešťské festivalové centrum, Maďarský institut v Bruselu a v roce 2022 se stala velvyslankyní v Kolumbii.

Odvolán byl také Tamás Gábor Nagy, který byl v letech 1998 až 2019 starostou I. budapešťského obvodu za Orbánovu stranu Fidesz. V roce 2025 se stal velvyslancem na Novém Zélandě.

Podle Orbánové je cílem výměn velvyslanců zabezpečit, aby Maďarsko zastupovali diplomaté, kteří mohou zemi důvěryhodně a efektivně reprezentovat. „Cílem změn je profesní obnova a vybudování profesionálního diplomatického sboru,“ uvedla Orbánová.

Náměstek ministryně zahraničí György László Velkey zdůraznil, že výměnami začíná nové éra maďarské diplomacie. „Skončily doby, kdy byly nejdůležitější pozice v diplomacii přidělovány kamarádům,“ uvedl Velkey.

Související témata:

Výběr článků

Načítám