Hlavní obsah

Češi jsou na špičce v kouření trávy, vede Island

27. 8. 2015, 6:05

Na Islandu kouří marihuanu téměř pětina dospělých lidí, uvádí studie americké organizace Recovery Brands, která se zabývá pomocí uživatelům drog s odvykáním. Česko se mezi zeměmi s nejvyšším podílem uživatelů marihuany umístilo na čtvrtém místě. Naopak Nizozemsko se do první pětky nedostalo.

Foto: Reuters

Článek

Za Islandem skončily v žebříčku na druhém místě právě Spojené státy, následované Španělskem, Českou republikou a Francií. Nizozemsko, s nímž většina lidí spojuje liberální přístup ke kouření marihuany, se do první pětice nedostalo.

Podle studie na Islandu kouří marihuanu až 19 procent všech dospělých. Užívání této drogy tu přitom není legální. Podle studie mohou být jedním z důvodů vysoké ceny alkoholu na ostrově. Levná tu však není ani marihuana, za gram tu podle autorů studie lidé zaplatí 25 až 35 dolarů (600 až 950 Kč), což je prý průměrně až o 20 dolarů více, než za kolik lidé drogu koupí v USA.

Data ke studii organizace Recovery Brands shromáždila prý z několika zdrojů, včetně zpráv Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu či Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost. Ten pravidelně upozorňuje na vysoké procento Čechů užívajících marihuanu.

Reklama

Výběr článků