Hlavní obsah

Čech na Islandu: Konečně se vyspím, jediné obavy kvůli sopce má rodina v Česku

Reykjavík

Na klidný spánek se po několika týdnech konečně těší obyvatelé Islandu poté, co v pátek vybuchla sopka Fagradalsfjall. „V hlavním městě byly otřesy cítit někdy i šestkrát za den. První dva dny to bylo docela ´vzrůšo´, ale pak už spíše jen otravné,” popsal Novinkám IT specialista Martin Čech, který na Islandu žije už třetím rokem.

Foto: Islandská pobřežní stráž, Reuters

K erupci došlo asi 30 kilometrů od Reykjavíku.

Článek

Že se k výbuchu schyluje, avizoval sopečný masiv vzdálený asi třicet kilometrů od hlavního města Reykjavíku několik týdnů dopředu častými a místy i velmi silnými otřesy země.

V práci jsme dokonce měli anketu, kdo si myslí, že sopka skutečně bouchne. Většina byla pro variantu ne

„Ty nejsilnější měly 5,5 až 6 stupňů, což už je hodně. V práci v šestém patře to byla docela legrace, úplně člověk cítil, jak se ten dům houpe,” popisuje Čech s tím, že na Islandu jsou naštěstí na takové události připraveni a konstrukce budov jsou na zemětřesení uzpůsobené. „I když doma mi občas něco spadlo na zem,” připouští.

Co bylo přes den, zejména pro našince ze srdce Evropy, kde se silnější zemětřesení prakticky nevyskytují, netradičním zážitkem, se během nocí stalo proklínaným „zpestřením”: „Pořád mě to budilo, talířky se třepají, jako kdyby nad městem letěl bombardér, postel se třepe, vlastně všechno se třepe. A pokud je to někdy i párkrát za noc, je to už fakt otravné.”

To, že skutečně dojde k erupci vulkánu, však nebylo do poslední chvíle jisté. „Nedá se to nikdy přesně říct, v práci jsme dokonce měli anketu, kdo si myslí, že sopka skutečně bouchne. Většina byla pro variantu ne,” usmívá se Martin Čech.

 Bojí se hlavně doma

Samotná erupce prý už v hlavním městě Islandu cítit nebyla. „Seděl jsem doma, cvičil na klavír a pil plechovku Plzně, když mi to na Facebook napsala kamarádka. Fyzicky to cítit nešlo,” dodává.

Foto: Hildur Hlín Jónsdóttir, ČTK/AP

Výbuch islandské sopky tentokrát nepřinesl žádné větší škody.

Fagradalsfjall naštěstí nezopakovala scénář své v Evropě slavnější kolegyně Eyjafjallajökull, jejíž erupce v roce 2010 na dlouhé týdny kvůli množství sopečného popela ve vzduchu prakticky zastavila leteckou dopravu nad velkou částí Evropy i USA.

Žádnou vážnější krizi tentokrát místní odborníci podle Čecha nepredikují: „Vědělo se, že když to vybouchne, bude to jen trochu bublat a žádná katastrofa nehrozí, že se maximálně pozastaví nějaké lety, protože sopka je kousek od letiště.”

Ani k tomu nakonec přes původní chybné informace nedošlo a provozu na mezinárodním letišti Keflavík se výbuch nijak nedotkl.

Jediný, kdo měl ze situace obavy, tak prý byla jeho rodina doma v Čechách: „Celý den mi zvoní telefon a musím uklidňovat rodinné příslušníky, že jsem v pořádku.”

Související témata:

Výběr článků

Načítám