Hlavní obsah

Čas bych vrátila zpět. Na uprchlíky jsme nebyli připravení, připustila Merkelová

19. 9. 2016, 14:04 • Aktualizováno 19. 9. 2016, 15:43

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí v reakci na výsledky zemských voleb v Berlíně připustila, že země nebyla připravená na příchod takového množství uprchlíků. Nepovedlo se podle ní dostatečně lidem vysvětlit imigrační politiku. I proto prý její CDU skončila s nejhorším výsledkem v historii. Kancléřka však zároveň dodala, že svá rozhodnutí z loňska by neměnila.

Foto: Stefanie Loos, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová

Článek

"Kdybych mohla, vrátila bych čas o mnoho, mnoho let zpátky, abych se spolu s celou vládou a všemi, kdo nesou zodpovědnost, mohla lépe připravit na situaci, která nás v pozdním létě 2015 zastihla spíše nepřipravené," řekla v pondělí šéfka německé vlády a Křesťanskodemokratická unie (CDU) na tiskové konferenci.

Německo se podle ní spolehlo na to, že se dalším zemím podaří ochránit schengenské hranice, samo se ale dostatečně nepřipravilo.

Řešení migrační krize nebude rychlé, i kvůli tomu, že spolková republika v uplynulých letech neudělala vše správně, míní. Německo nebylo zrovna mistr světa v integraci, podotkla také kancléřka.

Foto: David Ryneš, Novinky

Zemské volby v Berlíně

"Plně stojím za svými rozhodnutími," uvedla ale zároveň Merkelová ke krokům ze začátku loňského září, kdy rozhodla o tom, že Německo bez kontroly na hranicích do země vpustí desetitisíce běženců, s nimiž si v těch dnech nevěděly rady země střední a východní Evropy.

Připomněla přitom osudy stovek uprchlíků, kteří v té době cestou do Evropy umírali.

Do Německa loni celkem přišlo téměř 1,1 miliónu uprchlíků. Většina z nich, zhruba 700 000, přišla od září do prosince.

Nikdo, ani já, nechce, aby se to opakovalo, protože jsme se z historie poučili
Angela Merkelová, německá kancléřka

Otevření hranic vedlo k tomu, že Berlín neměl určitou dobu kontrolu nad tím, kdo do země přichází, a proto je podle Merkelové důležité pracovat na tom, aby se situace neopakovala.

"Nikdo, ani já, nechce, aby se to opakovalo, protože jsme se z historie poučili," konstatovala kancléřka, která podle pozorovatelů na tiskové konferencí učinila smířlivý krok vůči svým kritikům.

CDU ve volbách do berlínského zastupitelstva, které se slabým výsledkem vyhrála sociální demokracie, získala jen 17,6 procenta hlasů. [celá zpráva]

Související téma:

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová

Část voličů ji tak jako v jiných spolkových zemích ubrala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která skončila se ziskem 14,2 procenta pátá. Merkelová v pondělí vyjádřila odhodlání tyto voliče získat zpátky.

Reklama

Související články

Výběr článků