Hlavní obsah

Cameron chce větší pravomoci omezit přistěhovalectví z EU

1. 2. 2016, 6:54 – Brusel

Rámcovou dohodu o reformě vztahu Velké Británie s Evropskou unií se zatím uzavřít nepodařilo. Po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to na Twitteru oznámil britský premiér David Cameron. Na dojednání všech čtyř bodů si obě strany vyhradily dalších čtyřiadvacet hodin.

Foto: Ruben Sprich, Reuters

Britský premiér David Cameron

Článek

Podle mluvčího britské vlády se ale Cameron s Tuskem nicméně dohodl na možnosti okamžitě „zatáhnout za nouzovou brzdu” v oblasti výplat sociálních dávek ekonomickým migrantům.

Že se dohodu zatím uzavřít nepodařilo, potvrdil i „prezident” Evropské unie Tusk krátce po skončení londýnské schůzky. Co k odkladu zveřejnění rámcové dohody vedlo, ale ani jeden z politiků neuvedl.

Agentura Reuters už před schůzkou informovala, že Cameron bude požadovat silnější pravomoci k omezení přistěhovalectví z ostatních unijních zemí na ostrovy.

Cameron slíbil zreformovat vztahy Británie s EU a uspořádat referendum o setrvání své země v Unii do konce příštího roku. Doufá, že dospěje k dohodě s lídry EU o reformách příští měsíc, aby se referendum mohlo konat co nejdříve.

Dávky až po čtyřech letech jsou pro EU nepřijatelné

Mnohé unijní země mají problém s britským záměrem omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přišli z jiných zemí EU. Původní plán Londýna předpokládal, že by na ně měli nárok jen ti, kdo v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Takový postup ale jako diskriminační odmítla řada zemí včetně Česka.

Protinávrhem Bruselu se stala „záchranná brzda” umožňující v případě enormního tlaku na sociální systém omezit počet přistěhovalců z dalších zemí osmadvacítky.

Podle Camerona tento návrh sice představuje pokrok, ale stále není dostatečný. Proto je nutné jej posílit. „Nouzová brzda” by měla podle zdroje Reuters zůstat zatažená, dokud se problém nevyřeší, a také by měla být jen přechodným opatřením před vytvořením stálého mechanismu.

Reklama

Související články

Výběr článků