Hlavní obsah

Bývalý slovenský prezident Kiska v politice definitivně končí

28. 6. 2020, 15:49

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, který vede vládní stranu Za lidi, se rozhodl v politice definitivně skončit. V neděli to oznámil na facebooku. Jak poznamenal slovenský list Nový čas, exprezident své rozhodnutí sdělil po měsících mlčení. Kisku dlouhodobě trápí zdravotní potíže, což byl i důvod jeho rozhodnutí.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska se rozhodl definitivně skončit v politice.

Článek

Kiska dal zároveň najevo i zklámání, že jeho strana je po únorových parlamentních volbách nejmenším členem vládní koalice.

„Mé zdraví mi nedovoluje zůstat aktivní v politice,” napsal Kiska a dodal, že ho v pondělí čeká další operace, třetí za posledních pět let a druhá za necelý rok. I přes loňskou operaci srdce stále trpí arytmií, kterou se někdy nedaří ani opakovaně odstranit. Už v pátek proto předsednictvu své strany oznámil, že na srpnovém sněmu nebude kandidovat na předsedu.

Kiska už nebude kandidovat do čela strany Za lidi

Evropa

Strana podle něj není o jednom člověku, každý je nahraditelný. Strana Za lidi se také podle Kisky potřebuje „znovu nadechnout”, i když ve vládě spravuje ministerstvo spravedlnosti a resort, pod který patří fondy Evropské unie.

„Naše ministryně i našich 12 poslanců pracují na tom, aby Slovensko bylo slušnější zemí, kde platí spravedlnost pro každého stejně, kde nevládne korupce a 'našinci'. (Bývalého premiéra Roberta) Fica jsme definitivně porazili, nemá šanci se vrátit. To ale nestačí, Slovensko musí jít vpřed,” vzkázal bývalý prezident.

Kiska se za svůj mandát mnohokrát střetl i s populistickým ministerským předsedou Ficem, jehož politický pád začal po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vlna pobouření si vynutila Ficovu rezignaci z funkce šéfa vlády.

Parlamentní volby v poslední únorový den ukončily nadvládu Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která tak po čtyřech vítězstvích v řadě odešla do opozice.

Slovenské volby: Vítězem Matovič, Fico v opozici, koalici PS/Spolu chyběly setiny

Evropa

Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách. Zdůvodnil to rovněž zdravotními komplikacemi, kvůli kterým se neúčastnil ani posledních jednání o vytvoření vládní čtyřkoalice.

Kiska se vzdá poslaneckého mandátu

Evropa

Reklama

Výběr článků