Hlavní obsah

Bude mít Rusko znovu Stalingrad? Pravoslavná církev je pro referendum

8. 6. 2014, 16:17 – Moskva

Myšlenku ruského prezidenta Vladimira Putina, že o změně jména města Volgograd na Stalingrad může rozhodnout místní referendum, v neděli podpořila ruská pravoslavná církev. „Osobně se mi více zamlouvá (předrevoluční) název Caricyn, ale nevidím důvod, proč by lidem nemělo být dovoleno se vyslovit,” řekl agentuře Interfax mluvčí církve Vsevolod Čaplin.

Foto: Profimedia.cz

Pohled na volgogradské sídliště, na horizontu památník padlým za 2. světové války

Článek

Dodal, že přímých vyjádření vůle lidu by mohlo být v Rusku více, a to i v případě otázek sociální spravedlnosti, zahraniční politiky, hospodářského zřízení či jiných důležitých témat.

Město na Volze změnilo svůj název na Volgograd v roce 1961 po odhalení zločinů sovětského diktátora Josifa Stalina. Místní zastupitelé ale už loni rozhodli, že při některých příležitostech spojených zejména s válkou budou používat i historického jména Stalingrad.

V pátek údajně jeden z veteránů, účastnící se slavností v Normandii, přejmenování města opět zmínil a Putin na to reagoval slovy, že by o tom mohli rozhodnout občané.

Stalin církev pronásledoval

Podle církevního mluvčího "název Stalingrad již žije vlastním životem, nezávislým na Stalinově jméně, pojí se s vítězstvím ve slavné bitvě, s částí našich dějin".

Spory o Stalina však podle něj budou pokračovat, a to i mezi věřícími, protože je zjevné, že Stalin církev pronásledoval a represe "byly ve značné míře nespravedlivé".

Město na Volze změnilo název několikrát. Původně bylo založeno jako pevnost Caricyn, později neslo jméno právě Stalina, který zde působil za občanské války.

Do historie se zapsalo jako Stalingrad, právě zde došlo za druhé světové války ke klíčovému obratu na východní frontě. Urputná bitva o město nesoucí Stalinovo jméno nakonec skončila obklíčením a kapitulací zdecimované německé 6. armády a jejích italských, rumunských a maďarských spojenců.

Reklama

Související témata:

Výběr článků