Hlavní obsah

Britská vláda odmítla nové referendum

9. 7. 2016, 14:11 – Londýn • Aktualizováno 9. 7. 2016, 14:44

Britská vláda odmítla internetovou petici, ve které 4,1 miliónu lidí požaduje vypsání nového referenda o setrvání země v Evropské unii. V sobotu o tom s odvoláním na britské ministerstvo zahraničí informovala agentura Reuters. Na konci června se v referendu 52 procent účastníků hlasování vyslovilo pro odchod Británie z evropského bloku.

Foto: Toby Melville, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Signatáři petice chtěli, aby vláda zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v Unii či pro odchod z Unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by měl být vypsán nový plebiscit. Petice na stránkách britského parlamentu byla zveřejněna ještě před červnovým referendem.

Všelidového hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů. Pro setrvání v Unii hlasovalo přes 16,1 miliónu lidí, pro odchod přes 17,4 miliónu.

„Premiér (David Cameron) a vláda jsou si vědomi toho, že toto bylo výjimečné generační hlasování, a jak řekl premiér, rozhodnutí musí být respektováno,“ uvedlo ministerstvo zahraničí s tím, že zákony žádné omezení pro minimální účast v referendu či pro jeho výsledek nestanovují.

„Nyní se musíme připravit na proces výstupu z EU a vláda je odhodlána pro britský lid dosáhnout během vyjednávání toho nejlepšího možného výsledku,“ dodalo ministerstvo.

Obě kandidátky na křeslo odcházejícího ministerského předsedy Theresa Mayová i Andrea Leadsomová prohlásily, že výsledek referenda byl jasný a nesmí být zpochybňován, neshodují se však na časovém harmonogramu. Zatímco Leadsomová je pro co nejrychlejší zahájení výstupových rozhovorů s Bruselem, Mayová s nimi chce začít až příští rok.

Reklama

Související články

Výběr článků