Článek
Web telex.hu upozornil, že jedenáct měsíců před parlamentními volbami Orbánovi zatím nevychází tah s Klubem bojovníků ani opakované strašení ukrajinskými špiony a obviňování opoziční strany Tisza z vlastizrady. „Vládní straně nepomohlo ani to, že předseda vlády se kamarádí s rumunským politikem, který nenávidí Maďary (Orbán podpořil neúspěšného kandidáta v nedávných prezidentských volbách v Rumunsku George Simiona - pozn. red.), a připravovaná tvrdá opatření proti kritickým médiím a nevládním organizacím, které jsou financovány ze zahraničí,“ konstatoval web.
Lídr opozice Magyar zveřejnil v květnu 147 statusů na sociálních sítích, pod nimiž obdržel přes šest milionů lajků a komentářů. Ve srovnání s tím Orbán zveřejnil 137 statusů a měl jen něco přes dva miliony lajků a komentářů. Ostatní maďarští politici jsou v tomto srovnání daleko za vedoucí dvojicí. Web telex.hu zdůraznil, že Magyar se stal prvním maďarským politikem, který v desetimilionové zemí získal za měsíc přes šest milionů reakcí na sociálních sítích.
Na každý Magyarův status reagovalo v průměru přes 42 tisíc lidí, na Orbánovy statusy to bylo přes 15 tisíc lidí. V tomto ohledu se na premiéra dotáhl i další opoziční politik András Fekete-Győr z hnutí Momentum, na kterého reagovalo v průměru téměř 15 tisíc lidí.
Fidesz jako strana drží zatím prvenství na Facebooku, kde měla v květnu téměř tři miliony reakcí ve srovnání s 1,5 milionu na Facebooku strany Tisza.
Ukrajina jako nepřítel
Ve 137 Orbánových vyjádřeních na sociálních sítích se 56krát objevila slova Ukrajina nebo ukrajinský. Slova maďarský nebo Maďar použil 55krát. „To jasně ukazuje, že v komunikaci vlády se Ukrajina stala největším nepřítelem,“ uvedl web telex.hu.
Web si rovněž všímá, že necelý rok před volbami se komunikace strany Fidesz soustřeďuje na sociální sítě, ale Magyar vyrazil do terénu, navštěvuje lidi v obcích a městech. Vydal se dokonce na 300kilometrovou pěší túru a dorazil až do Rumunska, kde žije početná maďarská menšina.
Vlastní gól
Orbánem bombasticky ohlášený Klub bojovníků na sociálních sítích označil web telex.hu za bluf a vlastní gól, protože jeho činnost je zatím minimální. Orbán na prvním setkání Klubu bojovníků sliboval armádu o desítkách tisících stoupenců, ale mnozí z přítomných netušili, co vlastně mají na podporu vládní strany dělat. „Chceme podpořit vládu a premiéra Orbána. Očekávám, že na akci nám vysvětlí, jak máme postupovat,“ vyjádřil se nejistě jeden z členů Klubu bojovníků. „Zatím ani my nevíme, o co konkrétně jde, ale v tom je to vzrušující,“ dodal další nadějný člen Klubu bojovníků.
Orbán avizoval, že Klub bojovníků aktuálně tvoří asi deset tisíc lidí a do voleb v roce 2026 jich má být až sto tisíc. Klub bojovníků označil Orbán za maďarské patrioty a „jádro digitální armády“, která má pomoct straně Fidesz k vítězství ve volbách. „Politický boj se v současnosti do značné míry odehrává v online prostoru, proto bude tato oblast klíčová,“ uvedl.
Necelý rok před parlamentními volbami v Maďarsku má podle průzkumů veřejného mínění největší podporu voličů strana Tisza Pétera Magyara. Podle květnového průzkumu agentury Idea by stranu Tisza volilo 34 procent respondentů a Fidesz 25 procent dotázaných.