Hlavní obsah

Blackout ve Španělsku a Portugalsku způsobil výpadek rozvodny v Granadě

2:28
2:28

Poslechněte si tento článek

Granada

Bezprecedentní blackout, který na konci dubna zasáhl Španělsko a Portugalsko, způsobil výpadek rozvodny v Granadě následovaný selháním sítě v Badajozu a Seville, oznámila ve středu španělská ministryně energetiky Sara Aagesenová. Na vyšetřování blackoutu se podílí vláda, bezpečnostní agentury a techničtí experti. Středeční oznámení je první bližší informací o jeho příčině.

Chaos v Madridu po masivním výpadku prouduVideo: Reuters

Článek

„Analyzujeme miliony kusů dat. Také nadále postupujeme v identifikaci, kde k těmto generačním ztrátám došlo, a už víme, že začaly v Granadě, Badajozu a Seville,“ řekla ve středu Aagesenová.

Ačkoliv vyšetřovatelé už odhalili, kde blackout začal, jeho příčiny zatím známy nejsou, cituje Aagesenovou agentura Reuters.

Ví se ale, že síť po výpadku v Granadě a selhání v Badajozu a Seville generačně ztratila 2,2 gigawattu elektřiny. Ministryně dále veřejnosti vzkázala, aby nečekala, že vyšetřování této komplexní záležitosti přijde s jednoduchými odpověďmi.

Vláda podle Aagesenové prověřuje i zprávy operátorů o nestabilitě sítě z dnů před blackoutem. Jako jednu z možných příčin blackoutu prověřují přílišnou voltáž. Naopak už vyloučili možnost, že se operátor sítě, firma REE, stal obětí kyberútoku, že nastala nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou nebo že by blackout způsobila nedostatečná kapacita sítě.

Od blackoutu se terčem kritiky stalo narůstající španělské užívání obnovitelné energie a také španělský plán do roku 2035 vyřadit jadernou energii. Kritici teď zmiňují možnost, že výpadek mohlo způsobit to, že se v oběhu pohybuje jen relativně malé množství jaderné a fosilní energie.

Aagesenová proto ve středu bránila vládní energetickou politiku a zdůraznila, že obnovitelné zdroje španělským domácnostem a podnikům snížily účty a Španělsku pomůžou nalákat další investice, zatímco se v nestabilní geopolitické situaci posílí španělská energetická autonomie.

Španělská síť podle Aagesenové po blackoutu používá stejný podíl energie z obnovitelných zdrojů jako před ním. „Směs s větším množstvím obnovitelné energie zmenšuje vnější rizika. Umožňuje nám očekávat jakékoliv eventuality a rychle se na ně adaptovat a odpovědět,“ vysvětlila stanovisko vlády Aagesenová.

Co se plánu na vyřazení jaderné energie týče, ministryně naznačila, že je připravena životnost jaderných elektráren prodloužit, ale jen v případě, že jejich operátoři zajistí jejich bezpečnost a přijatelné ceny energie pro zákazníky. Musí též ukázat, že prodloužení provozu jaderných elektráren pomůže zabezpečit dodávky energie.

Výběr článků

Načítám