Hlavní obsah

Příčiny španělského blackoutu vyšetřují i Češi

1:36
1:36

Poslechněte si tento článek

Evropa hledá důvody, které vedly k dubnovému masivnímu výpadku proudu na Pyrenejském poloostrově. Blackout zasáhl zhruba 60 milionů lidí v pevninském Španělsku a Portugalsku. Na vyšetřování se podílejí i čeští energetičtí experti. V České televizi to v neděli uvedl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Sloupy vysokého napětí. Ilustrační foto

Článek

Češi jsou součástí expertní skupiny Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny.

„Je to poučení pro nás všechny, abychom věděli, jakým způsobem se dá reagovat, jak se dá síť obnovovat a jakou roli hrály jednotlivé zdroje. Výsledkem bude komplexní zpráva,“ konstatoval Durčák.

Podle Durčáka by šetření mohlo přinést výsledky v řádu měsíců. Zkušenosti z předchozích blackoutů v Evropě ukazují, že vypracování takové zprávy zabere zhruba půl roku.

Vyšetřování má mimo jiné odpovědět na to, jaký vliv na výpadek elektřiny měly obnovitelné zdroje energie.

Provozovatel španělské přenosové sítě uvedl, že problém začal v oblasti u hranic s Portugalskem, kde je umístěno značné množství solárních panelů. Španělská vláda ale spojování blackoutu s obnovitelnými zdroji odmítla.

Česká síť je robustnější

Blackout se podle Durčáka nedá nikdy zcela vyloučit, je ale možné snížit pravděpodobnost, že k němu dojde. Česká přenosová soustava je podle něj robustnější než ta španělská. Případné potíže by tak měla ustát lépe.

ČEPS hodlá v následujících deseti letech do jejího rozvoje a modernizace investovat zhruba 84 miliard korun. Zaměřit se chce hlavně na investice do rozvoden, mimo jiné v souvislosti s výstavbou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany.

Výběr článků

Načítám