Článek
„Ohrožení německého personálu a narušení mise je naprosto nepřijatelné,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Proto byl na ministerstvo zahraničí předvolán čínský velvyslanec.
Laserový útok se odehrál poblíž pobřeží Jemenu. Během rutinního letu v rámci monitorovací mise Aspides byl německý průzkumný letoun nad Rudým mořem bez varování oslepen laserem z čínské válečné lodi. To se podle DPA v armádním prostředí považuje přinejmenším za pohrůžku. Posádka vedená najatým civilním pilotem misi přerušila a bezpečně se vrátila do Džibutska, napsal deník Bild.
Není to první útok Číny. Armáda již několikrát použila lasery proti západním letadlům, oslepila piloty a narušila elektroniku v letadle.
Tyto „oslepující lasery“ se však nepoužívají k určení cíle, aby bylo možné následně odpálit raketu. Podle bezpečnostních kruhů se používají pouze k narušení letu.
Čínským velvyslancem v Německu je šedesátiletý diplomat Tcheng Chung-po, který je v Berlíně od října 2024.
Focus připomněl, že misi Aspides Evropská unie spustila loni v únoru, aby pomohla chránit klíčovou námořní obchodní trasu v Rudém moři, Adenském zálivu, Arabském moři, Ománském zálivu a Perském zálivu před dronovými a raketovými útoky jemenských povstalců Húsíů. Útoky na lodě rebelové zahájili pod záminkou solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy.
Německá armáda se na této misi EU v Rudém moři podílí mimo jiné také pravidelnými operačními lety za účelem monitorování vzdušného prostoru.