Hlavní obsah

Agenty ruské FSB odsoudili za krádež Gutenbergovy bible

7. 6. 2014, 8:14 – Moskva

V Rusku odsoudili tři agenty ruské tajné služby FSB, kteří ukradli a následně se pokusili prodat vzácnou Gutenbergovu bibli z 15. století. Plukovník Sergej Vediščev dostal tři roky za krádež díla ze sejfu Moskevské státní univerzity. Jeho dva komplicové, kteří mu pomáhali najít kupce, byli odsouzeni k nižším trestům, uvedla britská BBC.

Foto: Profimedia.cz

Gutenbergova bible z muzea v německé Mohuči

Článek

Bible vytištěná po roce 1450 německým tiskařem Johannesem Gutenbergem byla z univerzity odcizena již v roce 2009. Pachatele dopadli loni přímo na místě schůzky s údajným kupcem.

Sběrateli ji chtěli prodat za méně než 1,15 miliónů dolarů (23,15 milionů Kč), což je jen zlomek její odhadované hodnoty. Šlo nicméně již o nastraženou past, za vším stáli jejich kolegové z FSB, kteří je také zatkli.

Mluvčí soudu Irina Žirnovová uvedla, že kniha má "nevyčíslitelnou hodnotu", experti její cenu odhadli na nejméně 20,4 miliónů dolarů (410,7 milionu Kč).

"Tito lidé nebyli odborníci na umění. Jen jeden z nich získal přístup k této vzácné knize a začali přemýšlet o tom, jak by ji mohli zpeněžit," dodala mluvčí. Knihu nyní čeká oprava, protože muži z ní jednu stránku vytrhli, aby ji ukázali kupci a dokázali mu tak pravost díla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků