Článek
Opoziční poslanci a odborníci z řad zdravotníků dlouhodobě upozorňují na to, že veřejnost nezná složení výběrové komise ani konkrétní kritéria, podle kterých budou vítězové vybíráni.
„Veřejnost má právo vědět, kdo rozhoduje o tendru za 1,2 miliardy z veřejných zdrojů. Stejně tak má právo vědět, kdo bude zajišťovat záchranu životů v jejich regionu,“ uvedl podle TV novin poslanec František Majerský.
Proces zahalen tajemstvím
Podle opozice je celý proces zahalen tajemstvím. „Ministr (zdravotnictví Kamil) Šaško (Hlas) slíbil transparentnost, ale děje se pravý opak. Nejsou známa jména členů komise, jednací řád ani pravidla střetu zájmů. V zákulisí se už mluví o vítězích,“ kritizoval postup na Facebooku Oskar Dvořák z Progresivního Slovenska, který zároveň upozornil, že předsedou komise je bývalý manažer obchodního řetězce bez zkušeností ze zdravotnictví.
Podle informací Novinek má jít o Jakuba Horňáka, v komisi má sedět i Manuela Kačurová, která byla vedoucí Horňákovy kanceláře v obchodním řetězci.
Ke kritikům se přidal i poslanec za Matovičovo hnutí Slovensko Marek Krajčí, který vedl resort zdravotnictví během prvního roku covidové pandemie. Ministr Kamil Šaško je podle poslance přímo politicky zodpovědný za jeho netransparentnost a panuje „podezření z předem dohodnutých výsledků“.
„Před týdnem jsme oficiální cestou požádali operační středisko záchranné zdravotní služby, aby zpřístupnilo seznam členů komise, která rozhoduje o přidělení ambulancí záchranné zdravotní služby za více než 1,2 miliardy eur. Do dnešního dne však žádná odpověď nepřišla,“ zakončil Marek Krajčí vyjádření k aktuálnímu tendru, které zaslal Novinkám.
Skupina Agel
Opozice upozorňuje na možné propojení vítězů s vlivnými skupinami. Podle zákulisních informací má největší balík bodů získat skupina Agel, další části mají připadnout firmám s minimálními zkušenostmi. U letecké záchranné služby mají být podle kritiků kritéria nastavena tak, aby zvýhodňovala dosavadního provozovatele.
Poslanec Dvořák také poukázal na to, že podmínky pro nové uchazeče byly zmírněny – nově není třeba mít žádné vybavení ani personál, stačí čestné prohlášení, že vše bude zajištěno v budoucnu. „Je to absurdní hazard se slovenským zdravotnictvím,“ uvedl Dvořák.
Opoziční strany v reakci na situaci iniciovaly také svolání mimořádného zdravotnického výboru. Chtějí, aby ministr zdravotnictví Kamil Šaško vysvětlil netransparentní postup a zveřejnil všechny informace, které slíbil.
„V první srpnový týden musí být vybráni vítězové a veřejnost stále nic neví. Pokud nám ministr nevysvětlí současné jednání, zvážíme jeho odvolání přímo v parlamentu,“ uvedl Dvořák.
Ministerstvo: Chráníme férovost procesu
Ministerstvo zdravotnictví argumentuje, že nezveřejnění členů komise a detailů výběru je v souladu se zákonem a má zabránit vnějšímu ovlivňování. Jména mají být zveřejněna až po ukončení výběrového řízení. Opozice však trvá na tom, že takový postup je v rozporu s právem veřejnosti na informace a podkopává důvěru v celý systém.