Hlavní obsah

Epidemie eboly se v Kongu šíří rychleji, než stíhají zdravotníci reagovat, uvedla WHO

Epidemie krvácivé horečky eboly kmene bundibugyo v Demokratické republice Kongo se stále šíří rychleji, než stíhají zdravotníci reagovat. Nemocí se nakazilo v zemi přes tisíc lidí, ebolu lékaři zaznamenali i u 20 osob v sousední Ugandě. Přes 270 lidí pak nákaze podlehlo.

Foto: Reuters

Ebola se rozšířila v konžské provincii Ituri.

Článek

„I přes značný pokrok, kterého jsme dosáhli, stále čelíme velkým výzvám a šíření nákazy nadále předstihuje naše reakce,“ oznámil podle agentury Reuters ve středu generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Zdravotní personál v terénu i nadále čelí hrozbám únosů, trestným činům a tomu, že se ocitne ve špatnou dobu na špatném místě,“ podotkl další zástupce WHO Abdirahman Mahamud a zmínil sedm různých incidentů, při nichž se zdravotníci stali terčem útoků místních.

Obyvatelé regionu kvůli vleklým válkám a politické nestabilitě nedůvěřují úřadům a zahraničním zdravotníkům. Nepokoje mezi lidmi způsobují také preventivní opatření, kvůli kterým nesmí pohřbívat blízké v souladu s tradicemi. Někteří pak i věří, že ebola je vymyšlená. Rozhněvaní obyvatelé například napadli některá zařízení a vyhnali zdravotníky z tábora pro vysídlené osoby.

Sledování kontaktů pak komplikuje i umístění ohniska epidemie v těžební provincii Ituri. Do tamních dolů cestují pracovníci z různých částí země, kteří při cestě domů můžou virus nevědomky šířit.

„Podařilo se zvýšit kapacitu testování z 30 na dva tisíce osob denně. Teď je hlavním cílem testování decentralizovat,“ dodala epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová.

Výběr článků

Načítám