Článek
Uprchlické centrum se nachází v areálu univerzity a těla obětí byla zasypaná v podzemních krytech. Aktivisté útok označili za masakr a vyzvali mezinárodní společenství, aby v zemi, kterou dva a půl roku sužuje krvavý konflikt, zasáhlo. „Děti, ženy a staří lidé byli chladnokrevně zabiti a mnoho z nich úplně shořelo,“ cituje AFP z prohlášení výboru pro odpor ve Fáširu. „Situace ve městě je horší než katastrofa a genocida a svět mlčí,“ uvádí se v něm také.
Fášir je poslední regionální metropole v rozsáhlé oblasti Dárfúru, nad kterým si RSF ještě nevybojovaly nadvládu. V době, kdy se polovojenské jednotky snaží upevnit moc na západě země, získalo velký strategický význam. RSG město už rok a půl obléhají a podle aktivistů se z něj stala pro hladovějící civilisty „márnice pod širým nebem“. Ve městě chybí prakticky všechno, co lidé potřebují k přežití, a za pytel krmiva pro zvířata, díky kterému lidé v uplynulých měsících přežívali, se nyní platí stovky dolarů (tisíce korun).
V Súdánu v roce 2021 provedli generál súdánské armády a velitel polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) převrat, později se ale kvůli neshodám ohledně rozdělení moci rozešli. Spor v dubnu 2023 přerostl v otevřený ozbrojený střet a občanskou válku. Obě válčící strany jsou obviňovány z páchání válečných zločinů a skoro 25 milionů lidí sužuje akutní hlad. V Súdánu panuje největší humanitární krize současnosti.