Článek
Dnes 61letá Claudia Nothelleová pracovala pro veřejnoprávní rozhlas RBB (Rundfunk Berlin-Brandenburg) jako programová ředitelka a šéfredaktorka. V roce 2016 médium opustila s tím, že si jako „odchodné“ vyjednala zmíněnou rentu, kterou jí bývalý zaměstnavatel musí vyplácet do konce jejího života.
Když se ale v prosinci 2023 vyměnilo vedení RBB, vyplácení renty Nothelleové zastavilo s odůvodněním, že v takové výši je to nemorální. Kromě toho bývalý zaměstnavatel exmanažerku vyzval, aby část již vyplacených peněz vrátila.
Das früher in Verträgen vereinbarte, sogenannte „Ruhegeld“ macht dem RBB zu schaffen. Das Arbeitsgericht Berlin sprach nun der früheren Programmdirektorin Claudia Nothelle, die heute Professorin ist, 8437 Euro im Monat zu. https://t.co/sqwPmUvYqy
— FAZ Feuilleton (@FAZ_Feuilleton) April 25, 2025
Nothelleová to nejen odmítla, ale obrátila se dokonce na soud, kde požadovala, aby RBB ve vyplácení apanáže pokračoval. A uspěla. Berlínský pracovní soud podle deníku Mitteldeutsche Zeitung minulý týden rozhodl, že dohoda platí a že rozhlasová stanice musí i nadále bývalé manažerce posílat peníze.
Na výsluhu se jí skládá 460 poplatníků
Za to, že pro RBB už nevykonává žádnou činnost, pobírá každý měsíc rentu ve výši 8437 eur. Není divu, že veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice v Německu potřebují stále více peněz, poznamenal k verdiktu deník Bild.
Staré vedení RBB kdysi přiřklo rentu Nothelleové s tím, že prý jde o běžnou praxi. Když nyní soud rozhodoval o žalobě bývalé manažerky, odůvodnil verdikt slovy, že RBB „konkrétně neprokázal, že takové renty nejsou neobvyklé“.
Každá německá domácnost platí měsíční koncesionářský poplatek ve výši 18,36 eura (457 Kč). To podle týdeníku Junge Freiheit znamená, že 460 poplatníků v regionu Berlína a Braniborska odvádí tuto mediální daň jen proto, aby Nothelleová mohla dostávat svou měsíční výsluhu.
„Smlouvy se musí plnit“
Právní zástupce RBB René Weissflog spočítal, že bývalá vedoucí pracovnice si při průměrném věku dožití přijde celkem na téměř čtyři miliony eur, tedy téměř sto milionů korun. To je prý více, než kdyby do odchodu do důchodu zůstala v pozici programové ředitelky.
Právník Johannes Menke potvrdil, že berlínský soud nemohl rozhodnout jinak než tak, jak rozhodl. „Nejvyšší právní zásadou je, že smlouvy se musí plnit,“ řekl.
Nejmenovaný člen rady veřejnoprávních institucí v Německu řekl deníku Bild, že štědrá odstupné pro vedoucí pracovníky podřízených stanic byla v minulosti běžná. „Často jsme se o nich dozvídali, až když se to dostalo k soudu,“ dodal.
Německá média v této souvislosti napsala, že Nothelleová nyní pracuje jako profesorka na vysoké škole v Magdeburku, kde její plat činí sedm tisíc eur měsíčně (174 300 Kč).