Článek
Prezident Peter Pellegrini po podpisu zákona o dobrovolných brigádách slíbil, že se sám přihlásí do jednoho z prvních kurzů. Ve čtvrtek svůj slib splnil a nastoupil do výcviku.
„Nebudu mít žádné úlevy. Tohle není žádný tábor ani reality show,“ ujistil na tiskové konferenci a následně zveřejnil i snímek v uniformě.
Po jeho boku stál zápasník MMA Attila Végh, jehož účast vyvolala otázky kvůli předchozí propagaci Pellegriniho v prezidentské kampani.

Našou účasťou v Národných obranných silách chceme prispieť k odolnosti, obrane a ochrane našej vlasti 🇸🇰 a ísť príkladom všetkým ostatným, aby sa na takomto výcviku zúčastnili.pNašou účasťou v Národných obranných silách chceme prispieť k odolnosti, obrane a ochrane našej vlasti 🇸🇰 a ísť príkladom všetkým ostatným, aby sa na takomto výcviku zúčastnili.
Posted by Peter Pellegrini on Thursday, July 10, 2025
Že se přihlásí, avizoval dopředu třeba i ministr Kaliňák. Překvapením pak byl naopak poslanec Směru Richard Glück, který v roce 2023 během fyzického konfliktu s Igorem Matovičem ukázal, že násilí mu není cizí, ale zároveň v témže roce odmítl bojovat za stát se zbraní v ruce.
Přidal se tak k tisícům Slováků, kteří využili možnost podat prohlášení o odmítnutí mimořádné vojenské služby. Glück svůj postoj vysvětlil odporem k válce a obavami, že by mohl být poslán bojovat do konfliktu, se kterým Slovensko podle něj nemá nic společného.
Ve slovenských aktivních zálohách, kam se lidé hlásí zcela dobrovolně, se členové rozdělují do operačních, pohotovostních a branných skupin. Výcvik pro operační a pohotovostní zálohy trvá 20 dní, následně záložník stráví 10 dní v pohotovosti.
Za celý cyklus získá každý účastník odměnu 3000 eur, tedy asi 73 500 korun. Podle ministerstva obrany však celkové náklady na jednoho dobrovolníka dosahují až 6000 eur, což je téměř 150 tisíc korun.
Rezort obrany by za tento rok chtěl mít tisíc absolventů.
Nedělat prázdná gesta
Ne všichni měli pro účast politiků na cvičení pochopení. Třeba generál ve výslužbě Pavel Macko v podcastu Bárdy & Káčer označil Pellegriniho krok za čistě symbolický.
„Je důležitější budovat profesionální armádu systémově než spoléhat na mediální akce politiků,“ podotkl Macko. Podle něj obrana státu vyžaduje dlouhodobou přípravu a skutečný závazek, ne jen krátkodobé kurzy.
Bývalý ministr zahraničí Rastislav Káčer už předtím prezidenta kritizoval za vystupování v uniformě. Že politici-civilisté oblékají vojenský stejnokroj, označil za „trapné“ a připomněl, že uniforma je výsadou skutečných členů ozbrojených sil.
V minulosti se ovšem v uniformě vyfotila třeba i prezidentka Zuzana Čaputová a na plošné testovaní během covidu si výsadkářskou uniformu oblékl i tehdejší ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak.
Do veřejné debaty ostře vstoupil i exministr obrany Jaroslav Naď, který připomněl, že jak prezident Pellegrini, tak exministr Kaliňák jsou držiteli „modré knížky“, tedy potvrzení o neschopnosti vykonávat vojenskou službu.
Naď se ptal, zda tehdy podváděli při získávání modré knížky, nebo klamou veřejnost dnes, a vyzval oba, aby doložili svou aktuální zdravotní způsobilost.
K přítomnosti poslance Glücka poznamenal, že podle něj může nastoupit na výcvik pouze tehdy, pokud oficiálně stáhl své dřívější odmítnutí služby.