Hlavní obsah

Demonstranti v brazilské metropoli zapálili ministerstvo

24. 5. 2017, 23:35 – Brasília

Demonstranti požadující odstoupení brazilského prezidenta Michela Temera poničili v brazilském hlavním městě několik vládních budov a způsobili požár ministerstva zemědělství. Informovala o tom brazilská média. Podle odhadu policie je nyní v ulicích města Brasília na 35 000 demonstrantů. Protesty jsou hlášeny i z jiných částí země.

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

Protesty proti prezidentovi Michelu Temerovi v brazilské metropoli Brasília.

Článek

Deník O Globo přinesl na internetu fotografie hořícího ministerstva zemědělství. Na ministerstvu kultury demonstranti rozbili skleněné výplně vchodových dveří, na záběrech jsou také vidět vyházené dokumenty a rozbité počítače. Policie evakuovala budovy všech ministerstev.

Pochod demonstrantů k vládním budovám začal u fotbalového stadionu kolem poledne místního času pokojně. Policie se ale snažila lidem zabránit v přístupu k ministerstvům. Použila slzný plyn a někteří demonstranti na ni házeli kameny.

 Lidé nesli transparenty s hesly "Pryč s Temerem" nebo "Přímé volby".

Demonstraci svolala brazilská levice a odbory ve snaze podpořit požadavek na odstoupení prezidenta, kterého generální prokuratura viní z korupce a maření spravedlnosti.

Nahrávka s úplatky

Nynější vlnu protestů v ulicích měst největší latinskoamerické země odstartovala před týdnem informace v brazilském tisku o zvukové nahrávce, na níž Temer odsouhlasil uplacení bývalého předsedy dolní komory parlamentu Eduarda Cunhy. Ten byl letos odsouzen za korupci k 15 letům a čtyřem měsícům vězení. Peníze měl údajně dostat za to, že nebude vypovídat výměnou za snížení trestu.

Generální prokuratura minulý týden Temera obvinila z "pasivní korupce, maření spravedlnosti a zločinného spolčení". Temer poté požádal nejvyšší soud o odklad vyšetřování, dokud experti neprověří onu nahrávku, která byla podle něj záměrně upravena. Soud zatím o odkladu nerozhodl.

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

Brazilský prezident Michel Temer

Temer v posledním týdnu několikrát řekl, že neodstoupí. V posledních dnech ale ztrácí podporu čím dál většího počtu lidí, včetně své centristické strany PMDB. Tento týden se pro volbu nového prezidenta vyslovil i šéf frakce PMDB v Senátu Renán Calheiros.

Šestasedmdesátiletý Temer stojí v čele Brazílie od loňska, kdy nahradil z pozice viceprezidenta tehdejší prezidentku Dilmou Rousseffovou. Tu sesadil v procesu impeachmentu parlament kvůli neústavním manipulacím.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků