Článek
Nejvíce bývalého prezidenta USA rozohnilo téma Trumpova úsilí získat několik územních oblastí. Trump v minulosti opakovaně vyjádřil, že Grónsko získá „tak či onak“ nebo že spojení USA s Kanadou by bylo „opravdu nádherným manželstvím“.
„Co se to tu sakra děje? Který prezident takhle kdy mluvil?“ uvedl Biden pro BBC s tím, že Trump podle něj mění obraz Ameriky. „Jde nám o svobodu, demokracii a příležitosti pro lidi, ne o konfiskaci,“ dodal zvýšeným hlasem.
K Trumpově snaze připojit Kanadu k USA se jasně vyjádřil i kanadský premiér Mark Carney. „Není na prodej, nebude na prodej – nikdy,“ řekl při úterním setkání s Trumpem v Bílém domě. Trump se však nevzdával: „Nikdy neříkej nikdy,“ odvětil s tím, že vše ukáže čas.
Trump mimo své teritoriální ambice tvrdě zamíchal i s ekonomikou, na což také došlo v rozhovoru s Bidenem. Současný prezident obvinil Bidenovu administrativu z neúspěchu, který podle něj vedl k zásadnímu poklesu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku.
„Naše země bude vzkvétat, ale musíme se zbavit Bidenova ‚převisu‘…, zanechal nám špatná čísla,“ trefoval se Trump do svého předchůdce.
Biden kontroval, že pravda je přesně opačná. „Naše ekonomika rostla,“ uvedl Biden ke stavu země v lednu 2025, kdy úřad opouštěl.
„Na burze jsme se pohybovali jen směrem nahoru. Byli jsme v situaci, kdy jsme pozitivním způsobem rozšiřovali svůj vliv po celém světě a zvyšovali objem obchodu,“ dodal a ohradil se tak proti tvrzení, že jeho administrativa ekonomiku poškodila.
Když Joe Biden v lednu 2025 opouštěl prezidentský úřad, americká ekonomika vykazovala pozitivní růst. V roce 2024 dosáhl růst HDP 2,8 %, což bylo nad průměrem posledních let. V prvních třech měsících tohoto roku se HDP snížil o 0,3 procenta.