Hlavní obsah

Čína si vyhrazuje možnost použít v krajním případě proti Tchaj-wanu sílu

15. 10. 2022, 13:24

Čína si vyhrazuje právo použít proti Tchaj-wanu v krajním případě a při závažných okolnostech sílu, první volbou je ale pro ni mírové znovusjednocení. V sobotu to podle agentury Reuters řekl mluvčí Komunistické strany Číny.

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Čínský prezident Si Ťin-pching

Článek

Znovusjednocení Číny a Tchaj-wanu je podle něj v zájmu všech, včetně tchajwanských obyvatel, řekl mluvčí na tiskové konferenci v Pekingu. Konala se den před zahájením sjezdu vládnoucí strany.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

USA by bránily Tchaj-wan v případě napadení Čínou, řekl Biden

V neděli začne v Pekingu týden trvající sjezd Komunistické strany Číny, na kterém bude pravděpodobně na třetí funkční období ve funkci schválen prezident Si Ťin-Pching. Čínští prezidenti jsou v úřadu pět let.

Mluvčí strany v sobotu znovu hájil takzvanou politiku nulového covidu a s ní spojená přísná opatření, včetně uzavírání milionů lidí do karantén při výskytu minimálního počtu nakažených. V zemi podle něj žije mnoho starých lidí a různé její části jsou nerovnoměrně rozvinuté. „Reakce na nemoc covid-19, jakou Čína zvolila, se ukázala být co do nákladů nejužitečnější,“ tvrdí mluvčí. Podle agentury DPA nicméně slíbil lepší koordinaci epidemických opatření a sociální a hospodářské politiky.

Reklama

Související články

Výběr článků