Hlavní obsah

Čína hodlá vyslat člověka na Měsíc do roku 2020

30. 11. 2003, 19:11 – PEKING

Čína má v plánu vyslat do roku 2020 svého kosmonauta na Měsíc. V televizním rozhovoru pro čínskou televizi to řekl šéf národního vesmírného úřadu Luan En-ťie. Čína přitom až dosud popírala, že by se o dobytí Měsíce chtěla pokusit.

Foto: Adam Halmoši
Článek

"Do roku 2020 navštívíme Měsíc," řekl Luan En-ťie. Podle zpravodajského serveru CNN použil sloveso, které v čínštině speciálně označuje lidské konání.

Šéf čínské vesmírné agentury již ve čtvrtek prohlásil, že jeho země se zaměří na "důkladný výzkum vesmíru" s tím, že "prvním vybraným cílem je Měsíc". Luan dodal, že Čína do roku 2007 pošle sondu na oběžnou dráhu Měsíce a do roku 2010 by čínské neobydlené vesmírné plavidlo mohlo přistát přímo na Měsíci.

Jde o prestiž

Vesmírný program je pro čínskou vládu velmi prestižní záležitostí. První družici Čína vypustila v roce 1970 a od letošního října má vlastního kosmonauta. Čínská vláda na začátku listopadu oznámila, že druhý pilotovaný let by se mohl uskutečnit do dvou let. Nevylučuje prý ani, že Čína by mohla v kosmu trvale zřídit vesmírnou stanici.

Reklama

Související témata:

Související články

Čínský tchajkonaut dosáhl vesmíru

15. 10. 2003, 9:16

Čína vyslala do kosmu svého prvního kosmonauta Jang Li-weje (38). Raketa, která odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi ve středu v 9 ráno místního...

Tchajkonaut neviděl Velkou čínskou zeď

17. 10. 2003, 10:49

První čínský kosmonaut se dočkal velkého zklamání: ačkoliv obletěl Zemi čtrnáctkrát, nepodařilo se mu spatřit Velkou čínskou zeď, již vidělo mnoho kosmonautů...

Výběr článků