Hlavní obsah

Česko pomůže s opravou šesti nemocnic na Ukrajině. Zelenská ocenila solidaritu Čechů

3:22
3:22

Poslechněte si tento článek

Válka se po víc než třech letech výrazně propsala do psychiky obyvatel, kteří na Ukrajině zůstávají. Na mezinárodní konferenci Global Health Initiative for Ukraine v Praze to řekla první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Česká republika se aktuálně podílí na léčbě a podpoře traumatizovaných na Ukrajině, stejně jako na obnově zničených nemocnic a klinik. Tuzemské firmy se zapojí do modernizace šesti zařízení.

Foto: Daniel Leal, Reuters

Ukrajinská první dáma Olena Zelenská, 29. února 2024

Článek

„Na Ukrajině je 78 procent lidí, kteří mají psychické problémy, jež jsou spojeny přímo s válkou. Ztrojnásobil se nám počet lidí s duševními problémy,“ řekla na konferenci Olena Zelenská.

Na zvládnutí tohoto náporu spolupracují ukrajinští lékaři s českými psychiatry a experty z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Tým profesora Jiřího Horáčka z NUDZ se věnuje hlavně posttraumatické stresové poruše, ale i zvládání depresí a traumat u civilních obyvatel, kteří nemají zkušenost z frontové linie.

Zásah ukrajinské společnosti je podle první dámy Ukrajiny masivní a psychickou podporu je potřeba nabídnout lidem, hlavně mladým, v jejich domácím prostředí, ve školách a komunitách. I proto se čeští experti podíleli na vzniku léčebného modelu a zajištění prvotní podpory, třeba i prostřednictvím mobilní aplikace.

Na oplátku za pomoc s rozvojem telemedicíny nabídnou ukrajinští lékaři svým českým kolegům bohaté zkušenosti z krizové a válečné medicíny. Výměna zkušeností se bude týkat nejen duševního zdraví, ale také například traumatologie, transplantací, léčby dětských onkologických pacientů nebo chronicky nemocných.

Podle ukrajinského ministra zahraničí Viktora Ljaška řeší Ukrajina rovněž velkou potřebu rehabilitací pro obrovské počty raněných. Z dlouhodobého hlediska ale sledují i nárůst onkologicky nemocných nebo lidí s infarkty a mrtvicemi. „Roste incidence těchto případů u mladších věkových skupin. Uvidíme až po desetiletích, jak jsme se vyrovnali s těmito výzvami ve zdravotnictví,“ řekl.

Spolupráce se rozvíjí i mezi konkrétními zdravotnickými zařízeními. Nově se na ní dohodli zástupci Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze s kyjevskou dětskou nemocnicí Ochmadyt, kterou loni zasáhla ruská střela, a zástupci Fakultní nemocnice Brno s Regionálním zdravotnickým centrem pro rodinné zdraví při Dněpropetrovské oblastní radě.

Ve hře je 2,5 miliardy z EU

Česko je první zemí, která z evropského programu na podporu obnovy Ukrajiny získá peníze, a to ve výši asi 2,5 miliardy korun (asi 98 milionů eur). Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vyčlení na podzim EU dalších asi 200 milionů eur.

„Vážím si toho, že české společnosti neváhaly a chopily se toho, aby podpořily obnovu zdravotnictví na Ukrajině,“ přidala se k ukrajinské kolegyni česká první dáma Eva Pavlová.

Na území Ukrajiny bylo od vypuknutí agrese kompletně zničeno 305 zdravotnických zařízení. „V šesti nemocnicích jsme vstoupili v první fázi intenzivně do oprav. Spolupracujeme na poli vědy, výzkumu, na poli mentálního zdraví i válečné medicíny,“ uvedl Válek.

Ten navštívil Ukrajinu zmítanou válkou naposledy na přelomu března a dubna, kdy ve Lvově otevřel Český zdravotnický hub, zázemí pro české firmy podnikající ve zdravotnictví. Zdůraznil, že Ukrajina patří do Evropské unie.

„Ukrajina musí být součástí velké rodiny států, které si navzájem pomáhají a chrání se před podobnými agresory, jako je Putin,“ dodal s tím, že česká vláda bude o začlenění spřátelené země usilovat.

Výběr článků

Načítám