Článek
Britské Královské letectvo (RAF) ve spolupráci s americkými silami provedlo první letecký úder mířený na výrobní zařízení bezpilotních letounů Húsíů poblíž Saná, hlavního města Jemenu. Letouny vyráběné v tamním komplexu měli Húsíové používat k útokům na mezinárodní lodní dopravu v Rudém moři.
RAF vyslalo na tyto budovy stíhací letouny Typhoon FGR4, které byly podporovány letouny Voyager pro vzdušné tankování. K útoku britské letectvo také použilo bombardovací pumy Paveway IV, které mají laserové navádění, určené pro ničení vysoce hodnotných cílů s minimálním rizikem pro okolní infrastrukturu.
„Operace byla velmi pečlivě plánovaná, aby bylo možné zasáhnout cíle s minimálním rizikem pro civilisty nebo nevojenskou infrastrukturu,“ uvádí se podle CNN v prohlášení. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že se všechny letouny po útoku bezpečně vrátily.
Spojené království se již dříve účastnilo společných úderů s USA proti Húsíům, včetně četných operací v roce 2024. Úterní úder je však prvním od chvíle, kdy prezident Donald Trump zahájil novou fázi operace proti skupině a slíbil, že k zastavení útoků v Rudém moři použije „drtivou sílu“.
Celé dění je součástí širšího konfliktu, který začal v říjnu 2023 po vypuknutí války mezi Izraelem a teroristy Hamásu. Húsíové ze solidarity s Hamásem opakovaně zaútočili na lodě amerického námořnictva i komerční plavidla v Rudém moři a Adenském zálivu. Od té doby narušují tamní námořní dopravu v této oblasti, což má negativní dopad na globální ekonomiku.
V rámci operace Rough Rider, kterou USA vedou od 15. března, americké letectvo útočí na ropné rafinerie, letiště a raketové základny. Podle CNN americká armáda během měsíce provedla 800 jednotlivých úderů. Americká operace však zatím měla jen omezený dopad na schopnosti skupiny ozbrojenců.