Článek
„Dnes americké síly v souladu s pokynem prezidenta zrušily blokádu veškerého námořního provozu směřujícího do íránských přístavů a pobřežních oblastí i z nich,“ uvedlo velitelství amerických sil CENTCOM na síti X.
Vojenské operace Spojených států zaměřené na prosazování blokády byly sice podle příspěvku ukončeny, nicméně americká plavidla oblast ještě neopustí.
„Naše velkolepé námořnictvo zajistí, že budou všechny aspekty dohody dodržovány, respektovány a plně uplatňovány,“ zakončil CENTCOM.
Blokádu americká armáda ukončila poté, co americký prezident Donald Trump a jeho íránský protějšek Masúd Pezeškján ve středu pozdě večer elektronicky podepsali memorandum mezi Spojenými státy a Íránem, které otevírá cestu k jednáním o mírové dohodě.
Americký viceprezident J. D. Vance krátce před tím na tiskové konferenci oznámil, že Hormuzský průliv, klíčová námořní trasa pro dodávky ropy, zemního plynu a dalších komodit, byl otevřen. Podle něj jím tankery přes noc již přepravily 12,5 milionu barelů ropy.

