Hlavní obsah

Turecký soud zprostil 236 důstojníků obvinění z pokusu o puč

31. 3. 2015, 17:42 – Istanbul

Všech 236 armádních důstojníků, kteří byli v roce 2013 odsouzeni za pokus o státní převrat, osvobodil v úterý turecký soud. Vojáci byli obviňováni za to, že se měli v roce 2003 podílet na pokusu o svržení vlády tehdejšího premiéra, nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Foto: Ahmad Massoud/Pool, Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Článek

Státní zástupce u soudu řekl, že klíčový důkaz je nepřípustný, uvedla agentura Reuters s odvoláním na advokáta obhajoby.

V roce 2012 shledal soud důstojníky vinnými  z plánování série atentátů. Ty měly v zemi vyvolat chaos a ospravedlnit vojenskou intervenci, jež by zbavila moci Erdoganovu proislámskou Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Většina z nich byla odsouzena ke 12 až 18 letům vězení. Ústavní soud ale loni v létě konstatoval, že v procesu byla porušena jejich práva. To vedlo ke konání nového procesu, který byl zahájen loni v listopadu, uvedl turecký deník Hürriyet.

"Na konci obnoveného procesu soudci rozhodli zrušit předchozí rozhodnutí soudu, což znamená zproštění obžaloby pro všechny obžalované," uvedl advokát Celal Ülgen. Armádní důstojníci byli na svobodě již od loňského června.

Reklama

Výběr článků