Hlavní obsah

Přes deset miliónů Syřanů ztratilo své domovy, varují české tajné služby

7. 10. 2015, 6:30 – Praha

Na Blízkém východě a v severní Africe je podle českých zpravodajců 10,5 miliónu syrských uprchlíků. Po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS) to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj představují největší riziko další migrace.

Foto: Milan Malíček, Právo

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády.

Článek

Podle Sobotky je nejvíce registrovaných syrských uprchlíků, takzvaně vnitřně přesídlených, přímo v Sýrii. Těch je šest miliónů. Další asi dva milióny jich jsou v Turecku, přes 600 000 v Jordánsku a dalších několik set tisíc v Libanonu. „Představují největší potenciál pro možné pokračování migrační krize,” poznamenal Sobotka.

Je to střízlivější odhad. Ministr obrany Martin Stropnický uváděl před jednáním o kvótách v ČT po setkání s jordánským velvyslancem při Dnech NATO, že 1,6 miliónu je jich v Libanonu a stejný počet v Jordánsku.

Jednání BRS se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Podle Sobotky ho členové BRS seznámili s aktuálními opatřeními týkajícími se migrace, tedy například pomoci Maďarsku na posílení hranice. Česko podle premiéra nyní čeká na upřesnění maďarských požadavků. „Jsme připraveni vyslat vojáky a policisty. Byli bychom rádi, kdyby se této akce účastnili i Slováci a Poláci,” dodal. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) novinářům během zasedání BRS řekl, že Maďaři mají zájem především o techniku, ale i o více než 100 policistů.

Pružnost především

Bezpečnostní rada státu také podle Sobotky schválila materiál ministerstva vnitra, který počítá s konkrétními variantami postupu v případě změny migračních proudů. Vláda by na jeho základě v případě potřeby mohla okamžitě rozhodnout o přijetí mimořádných opatření. Tím by mohlo být třeba znovuzavedení kontrol na hranicích. Policie a armáda jsou podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) připraveny k nasazení do pěti hodin. Taková situace by podle něj mohla nastat třeba v okamžiku, když by některý z okolních států obnovil kontroly na hranicích, a migranti tak cestovali do Německa přes Česko.

Nyní policisté podle Chovance v Česku zachycují pouze jednotlivé uprchlíky. „To nám umožňuje od 12. října začít převážet některé migranty z jiných zařízení do Drahonic s tím, že chceme uvolnit stávající zařízení tak, aby v nich byly lepší podmínky především pro matky s dětmi,” řekl ministr. Další zařízení, Bálková na Plzeňsku, které se mělo otevřít na začátku roku, by mohlo být podle Chovance zakonzervováno a ponecháno v záloze pro případ, že by se počet migrantů v Česku zvýšil.

Policie posílí

I v souvislosti s migrační krizí BRS schválila koncepční materiál o budoucím směřování policie v letech 2016 až 2020. Dokument podle Chovance počítá s navýšením počtu policistů na 44 142 a s celkovým navýšením rozpočtu v příštích pěti letech kumulativně o deset miliard korun. Nyní u policie slouží zhruba 40 000 lidí.

Členové bezpečnostní rady měli na stole i Koncepci výstavby Armády České republiky, která určuje rozvoj českého vojska do roku 2025.

BRS si také vyslechla informace o řešení kauzy zkrachovalé firmy Viktoriagruppe, u které má stát zásoby nafty na dva dny. Vláda by měla podle Sobotky dostat do konce října informace o dalším postupu.

Reklama

Výběr článků