Hlavní obsah

Polsko odmítlo žádost USA o pomoc na Blízkém východě

Spojené státy neoficiálně požádaly Polsko o vyslání baterie systémů protivzdušné obrany Patriot na Blízký východ, Varšava jim však nevyhověla. O americké prosbě informoval nejprve deník Rzeczpospolita, vyslání polských Patriotů krátce poté odmítl tamní ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz.

Foto: Profimedia.cz

Systém protivzdušné obrany Patriot polské armády na archivním snímku

Článek

„Naše systémy Patriot a jejich rakety se používají k ochraně polského vzdušného prostoru a východního křídla NATO. V tomto ohledu se nic nemění a neplánujeme je nikam přesouvat! Naši spojenci vědí a velmi dobře chápou, jak důležité jsou úkoly, které zde plníme. Bezpečnost Polska je absolutní prioritou,“ napsal Kosiniak-Kamysz na síti X.

„Spojené státy navrhly, aby byla jedna z polských baterií raket Patriot rozmístěna na Blízkém východě,“ napsal list Rzeczpospolita.

Podotkl, že polská armáda má k dispozici dvě baterie systémů protivzdušné obrany Patriot, včetně 16 odpalovacích zařízení. Do stavu plné bojové pohotovosti byly uvedeny na konci loňského roku.

„Spekulovalo se také o možném transferu raket PAC-3 MSE, které již byly dodány do Polska a vlastní je polská armáda,“ dodal deník s tím, že USA chtěly techniku přesunout do zemí, které byly postiženy v souvislosti s americko-izraelskou válkou s Íránem.

Teherán v odvetě útočí nejen na Izrael, ale také na území řady zemí Perského zálivu, kde mají USA své základny.

Výběr článků

Načítám