Hlavní obsah

Po nehodě lodi u Libye se pohřešuje 30 migrantů, Itálie prý pomoc úmyslně oddalovala

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Po nehodě lodi u pobřeží Libye se pohřešují 30 lidí, 17 se jich podařilo zachránit. V neděli večer o tom informovala italská pobřežní stráž, která tak upřesnila dřívější informace médií a humanitárních organizací o „desítkách pohřešovaných“.

Foto: Paolo Santalucia , ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Na palubě byli migranti mířící do Itálie, uvedly humanitární organizace. Podle organizace Alarm Phone, která byla s lodí ve spojení, byly o kritické situaci lodě upozorněny italské úřady už v sobotu.

Na palubě se podle Alarm Phone mělo nacházet 47 osob. V neděli odpoledne organizace uvedla, že se několik desítek lidí z lodi utopilo, z čehož obvinila italskou vládu, která měla záměrně oddalovat záchrannou operaci.

„Jsme v šoku. Podle různých zdrojů se desítky lidí utopily. Poprvé jsme upozornili úřady v sobotu v 2:28 SEČ a zdůraznili naléhavost jejich situace. Italské úřady vědomě oddalovaly záchrannou operaci a nechali je zemřít,“ napsala na Twitteru.

Později dodala, že se části migrantů podařilo zachránit na palubě obchodní lodi a že pro ně žádala o možnost zůstat v Evropě. Záchranné práce podle agentury Reuters pokračují i za pomoci letadel unijní agentury Frontex.

Italské úřady podle agentury Reuters k lodi, která se nacházela severozápadně od libyjského Benghází, vyslaly několik obchodních lodí, jež se plavily poblíž, ale po příjezdu nezasáhly.

Podle organizace Alarm Phone čekaly na to, až k lodi dorazí libyjská pobřežní hlídka, která je převezme.

Úřady v Tripolisu však podle německé humanitární organizace SeaWatch nemohly kvůli zhoršujícím se podmínkám na moři dorazit, uvedla agentura AFP.

Italský ministr zahraničí Antonio Tajani sdělil, že je přesvědčen, že italské záchranné složky by nikdy nikoho na moři nenechaly bez pomoci.

Varoval také před možným zneužitím případu a vyzval k důkladné analýze skutečností, protože „se jedná o lidské životy“. Ministr se k případu vyjádřil během své pracovní cesty po Izraeli, informovala agentura ANSA.

Podle italské pobřežní stráže se loď už od soboty nacházela v libyjských vodách. Italové přesto zahájili záchrannou operaci, protože zaznamenali nečinnost ostatních národních záchranných a koordinačních center v oblasti, cituje italskou stráž agentura ANSA.

V sobotu italská pobřežní stráž za 24 hodin zachránila přes 1400 migrantů. Za poslední čtyři dny do Itálie dorazilo skoro 6000 běženců, což je zhruba stejně jako loni za leden a únor. Současná migrační vlna zřejmě bude vzhledem k teplému počasí pokračovat.

Italská vláda ve čtvrtek schválila další dekret týkající se migrace, který mimo jiné zpřísňuje tresty pro pašeráky lidí, a to až na 30 let, zatímco dosud to bylo maximálně pět let.

Má rovněž vytvořit systém kvót pro pracovní povolení pro lidi ze zemí, které budou s italskou vládou spolupracovat v boji proti ilegální migraci.

Krátce po únorovém ztroskotání lodi s téměř osmi desítkami obětí italská vláda uvedla, že plánuje přijmout na 500 000 cizinců, kteří se přistěhují legálně.

Nejméně osm lidí zemřelo po převrácení dvou člunů u pobřeží San Diega

Zahraniční

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám