Hlavní obsah

Palestinci v Gaze překvapivě uctili izraelské oběti Hamásu

3:23
3:23

Poslechněte si tento článek

Konflikt mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás vyvolává opakovaně protesty mezi obyvateli židovského státu, nyní se však překvapivě ozývají i lidé v Pásmu Gazy. Zatímco izraelští aktivisté pravidelně v ulicích drží fotky palestinských dětí, které zahynuly při izraelských útocích na Gazu, teď jim podobným gestem solidarity odpověděl Výbor mládeže Gazy. Jeho členové zveřejňují fotografie, na nichž drží snímky izraelských dětí zabitých při útoku Hamásu ze 7. října i po něm.

Foto: Profimedia.cz

Tiché protesty proti izraelským útokům na Gazu v Tel Avivu probíhají pravidelně už od května.

Článek

Po izraelských sociálních sítích začaly v posledních dnech kolovat fotografie dvou mužů zachycených uprostřed zdemolované Gazy. Každý z nich drží v ruce snímek dítěte z Izraele, které se stalo obětí krutého útoku vedeného Hamásem 7. října 2023. Pravidelně zveřejňují i fotografie dalších dětí.

Tichý protest mužů z Gazy je reflexí na demonstrace Izraelců, kteří se každý týden scházejí v Tel Avivu, Jeruzalémě a Haifě, aby v tichosti drželi fotografie dětí zabitých izraelskými údery na Gazu. Vytvoření fotografie z Gazy inicioval spoluzakladatel Výboru mládeže Gazy Rami Aman, Palestinec, který žije v exilu v Egyptě.

„Chtěli jsme ukázat Izraelcům, že Palestinci navzdory svému utrpení stále uznávají lidskost druhých,“ řekl deníku Ha'arec. „Nikdy nešlo o ospravedlnění násilí, ale o to, abychom se postavili proti myšlence, že Palestinci oslavují smrt,“ dodal s tím, že jak obyvatelé Izraele, tak obyvatelé palestinských území se rozhodli bojovat proti zabíjení nevinných dětí a dát jasně najevo nesouhlas se stále nekončícím zabíjením civilistů.

Na fotografiích z Gazy se objevili například celému světu dobře povědomí bratří Bibasové. Jsou totiž symbolem krutosti Hamásu, který celou rodinu unesl při útoku 7. října. Těla dětí a jejich matky Širi Bibasové byla po více než roce vrácena do Izraele v rakvích. Podle výsledků pitvy obě děti jejich věznitelé uškrtili holýma rukama.

Foto: Archiv rodiny Bibasových

Vlevo čtyřletý Ariel Bibas a vpravo jeho mladší bratr Kfir, jemuž bylo v době únosu devět měsíců.

Aman rozhodně nestojí na straně izraelské armády. „To, co se stalo 7. října, neospravedlní zabití 2,5 milionu lidí, obyvatel Pásma Gazy,“ uvedl s tím, že by Izrael neměl pokračovat v útocích na civilní cíle. Od začátku války zahynulo v Gaze podle údajů tamního ministerstva zdravotnictví 57 680 Palestinců a dalších 137 409 bylo zraněno. Ministerstvo je však pod kontrolou teroristického hnutí Hamás a čísla nelze nezávisle ověřit.

Hlavní problém? Hamás

Hlavním problémem je podle Amana samotný Hamás, který s Palestinci nezachází jako s lidmi. „Zachází s námi, jako bychom neměli žádnou hodnotu. Po roce 2009 začali vytvářet obraz Palestince jako nepřemožitelného spíš než jako obyčejného člověka. A stanice jako Al-Džazíra toto podporují,“ uvedl Aman.

„Dlouhá léta se Gazané snaží světu ukázat, že jsou obyčejní lidé. O tento obraz stále bojujeme,“ dodal.

K Amanově kampani se dosud připojilo kolem pěti set lidí. Lidé se bojí vyjádřit svůj souhlas s kampaní kvůli represím Hamásu. „Mnozí z těch, kteří se v uplynulém desetiletí odvážili vystoupit proti Hamásu, byli politicky pronásledováni,“ uvedl Aman.

Sám ví, o čem mluví. Hamásem byl zatčen, mučen a donucen vystěhovat se do Egypta. V listopadu 2023 se plánoval vrátit, ale válka mu jeho úmysly překazila. Přesto doufá, že se k jeho iniciativě bude připojovat stále více Izraelců a Palestinců. „Žijeme spolu, umíráme spolu,“ zní heslo jeho iniciativy.

Výběr článků

Načítám