Článek
Po izraelských sociálních sítích začaly v posledních dnech kolovat fotografie dvou mužů zachycených uprostřed zdemolované Gazy. Každý z nich drží v ruce snímek dítěte z Izraele, které se stalo obětí krutého útoku vedeného Hamásem 7. října 2023. Pravidelně zveřejňují i fotografie dalších dětí.
Tichý protest mužů z Gazy je reflexí na demonstrace Izraelců, kteří se každý týden scházejí v Tel Avivu, Jeruzalémě a Haifě, aby v tichosti drželi fotografie dětí zabitých izraelskými údery na Gazu. Vytvoření fotografie z Gazy inicioval spoluzakladatel Výboru mládeže Gazy Rami Aman, Palestinec, který žije v exilu v Egyptě.
„Chtěli jsme ukázat Izraelcům, že Palestinci navzdory svému utrpení stále uznávají lidskost druhých,“ řekl deníku Ha'arec. „Nikdy nešlo o ospravedlnění násilí, ale o to, abychom se postavili proti myšlence, že Palestinci oslavují smrt,“ dodal s tím, že jak obyvatelé Izraele, tak obyvatelé palestinských území se rozhodli bojovat proti zabíjení nevinných dětí a dát jasně najevo nesouhlas se stále nekončícím zabíjením civilistů.
INTERESTING
— Open Source Intel (@Osint613) June 30, 2025
A few Palestinians in Gaza have been seen holding images of the Bibas boys, who were murdered by Hamas. pic.twitter.com/LSj2kvoRqu
Na fotografiích z Gazy se objevili například celému světu dobře povědomí bratří Bibasové. Jsou totiž symbolem krutosti Hamásu, který celou rodinu unesl při útoku 7. října. Těla dětí a jejich matky Širi Bibasové byla po více než roce vrácena do Izraele v rakvích. Podle výsledků pitvy obě děti jejich věznitelé uškrtili holýma rukama.

Vlevo čtyřletý Ariel Bibas a vpravo jeho mladší bratr Kfir, jemuž bylo v době únosu devět měsíců.
Aman rozhodně nestojí na straně izraelské armády. „To, co se stalo 7. října, neospravedlní zabití 2,5 milionu lidí, obyvatel Pásma Gazy,“ uvedl s tím, že by Izrael neměl pokračovat v útocích na civilní cíle. Od začátku války zahynulo v Gaze podle údajů tamního ministerstva zdravotnictví 57 680 Palestinců a dalších 137 409 bylo zraněno. Ministerstvo je však pod kontrolou teroristického hnutí Hamás a čísla nelze nezávisle ověřit.
Hlavní problém? Hamás
Hlavním problémem je podle Amana samotný Hamás, který s Palestinci nezachází jako s lidmi. „Zachází s námi, jako bychom neměli žádnou hodnotu. Po roce 2009 začali vytvářet obraz Palestince jako nepřemožitelného spíš než jako obyčejného člověka. A stanice jako Al-Džazíra toto podporují,“ uvedl Aman.
„Dlouhá léta se Gazané snaží světu ukázat, že jsou obyčejní lidé. O tento obraz stále bojujeme,“ dodal.
K Amanově kampani se dosud připojilo kolem pěti set lidí. Lidé se bojí vyjádřit svůj souhlas s kampaní kvůli represím Hamásu. „Mnozí z těch, kteří se v uplynulém desetiletí odvážili vystoupit proti Hamásu, byli politicky pronásledováni,“ uvedl Aman.
Sám ví, o čem mluví. Hamásem byl zatčen, mučen a donucen vystěhovat se do Egypta. V listopadu 2023 se plánoval vrátit, ale válka mu jeho úmysly překazila. Přesto doufá, že se k jeho iniciativě bude připojovat stále více Izraelců a Palestinců. „Žijeme spolu, umíráme spolu,“ zní heslo jeho iniciativy.