Článek
„Izrael tento návrh podepsal ještě předtím, než byl zaslán Hamásu,“ řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. „Mohu také potvrdit, že tato jednání pokračují,“ dodala.
Návrh podle médií počítá s propuštěním deseti živých rukojmích a vydáním 18 těl výměnou za šedesátidenní klid zbraní a propuštění stovek palestinských vězňů. Součástí návrhu je také obnovení dodávek humanitární pomoci prostřednictvím agentur OSN. Text dohody ovšem podle zdroje ToI neobsahuje závazek Izraele k trvalému ukončení války.
Vysoce postavený představitel Hamásu Básim Naím podle Reuters uvedl, že izraelská reakce na americký návrh nesplňuje požadavky Hamásu, ale že samotný návrh je stále předmětem jednání. Podobně se Naím vyjádřil také v komentáři pro agenturu AFP. V této souvislosti uvedl, že návrh „v podstatě znamená zachování okupace, pokračování vraždění a hladomoru“. Zároveň poznamenal, že Hamás nyní zvažuje, jak reagovat.
První polovinu rukojmích by podle zpráv médií měl Hamás propustit hned první den příměří, druhou pak sedmého dne. Na oplátku by Izrael propustil z věznic 125 Palestinců odsouzených za terorismus, kteří si odpykávají doživotní tresty, 1111 obyvatel Gazy zadržených od začátku války a také vrátil 180 těl Palestinců, která jsou v současnosti na území Izraele.
„Nejnovější návrh dohody o rukojmích od zvláštního vyslance USA Stevea Witkoffa nestanovuje, kam by se měly jednotky izraelské armády přesunout, jakmile (příměří) vstoupí v platnost,“ píše ToI s odvoláním na vysoce postaveného izraelského činitele. Hamás přitom požadoval, aby izraelské síly byly nakonec z Gazy zcela staženy.
Witkoffův návrh také neurčuje „způsob, jakým by byla pomoc distribuována v rámci příměří“, podotkl web.
Hamás návrh studuje, izraelský ministr je proti
Hámás vzkázal, že návrh vyhodnotí podle toho, jakým způsobem „poslouží zájmům našeho (palestinského) lidu, přinese úlevu a dosáhne trvalého příměří v Pásmu Gazy“.
Netanjahu se zatím navzdory zprávám médií oficiálně nevyjádřil. Nesouhlas s novým americkým návrhem dal ihned najevo krajně pravicový izraelský ministr financí Becalel Smotrič. „Mám námitky proti tomu, aby se Hamásu házelo záchranné lano,“ řekl ministr v izraelském rozhlasu. „Neodejdeme z míst, která jsme dobyli,“ dodal.
Válku v Pásmu Gazy rozpoutal 7. října 2023 teroristický útok Hamásu, při němž ozbrojenci hnutí a jeho spojenců na jihu Izraele pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Z nich zůstává dosud, už přes 600 dnů, v Pásmu Gazy zadržováno 57 osob, z nichž 34 je však zřejmě po smrti.
Odvetná vojenská ofenziva Izraele v Pásmu Gazy si dosud podle ministerstva zdravotnictví v Gaze pod kontrolou Hamásu vyžádala životy nejméně 54 249 Palestinců.