Hlavní obsah

Na lodi zadržené Izraelem byly rakety o doletu 160 km

10. 3. 2014, 5:28 – Jeruzalém

Izraelská armáda objevila na palubě zadržené lodi mířící do pásma Gazy 40 raket s doletem až 160 kilometrů. Oznámila to dnes večer podle agentury AFP izraelská armáda. Plavidlo bylo zadrženo ve středu v Rudém moři. Podle židovského státu dodávku pomáhal zprostředkovat Írán. Ten to popírá.

Foto: Israel Defense Forces

Rakety na palubě lodi plující z Íránu, které zajistilo izraelské námořnictvo.

Článek

„Armáda dokončila dnes večer vykládání a kontrolu kontejnerů se zbraněmi nalezených na palubě (lodě) KLOS C5. Našla 40 raket typu M-302 s doletem až 160 kilometrů, 181 minometných granátů o průměru 122 milimetrů, zhruba 400 000 nábojů ráže 7,62,” dodala armáda v prohlášení.

Loď registrovanou v Panamě zadržela speciální jednotka izraelského námořnictva Šajetet. Rychle se zjistilo, že na ní jsou rakety středního doletu, jaké vyrábí Sýrie a poskytuje je svému spojenci v Libanonu - šíitskému Hizballáhu. Tato skupina je použila za války proti Izraeli v roce 2006.

Podle izraelského zdroje citovaného deníkem Ha´arec byly rakety letecky přepraveny ze Sýrie do Íránu a tam přeloženy na íránskou loď. Z íránských vod vyplula před deseti dny do Súdánu. Izraelská armáda ji sledovala a tvrdí, že plavidlo napřed mířilo do Iráku. Tam byly rakety zamaskovány pytli s cementem a odtud se loď vydala k Africe. [celá zpráva]

Nejmenovaný vysoce postavený izraelský představitel sdělil, že rakety měli dostat Palestinci: „Chtěli náklad vyložit v Súdánu a odtud jej pravděpodobně přes Sinajský poloostrov dostat do Gazy.”

Reklama

Související témata:

Výběr článků