Hlavní obsah

Ministr obrany USA očekává další sankce vůči Íránu

11. 12. 2009, 12:33 – Bagdád

Americký ministr obrany Robert Gates očekává, že mezinárodní společenství uvalí na Írán kvůli jeho jadernému programu další sankce, pokud země "nezmění kurz". Šéf Pentagonu to řekl podle agentury Reuters v pátek v Iráku, kde je na návštěvě.

Foto: Reuters

Americký ministr obrany Robert Gates u iráckého prezidenta Džalála Talabáního

Článek

Uvedl to den poté, co USA a stálí členové Rady bezpečnosti OSN Francie a Británie prohlásily, že by Írán měl čelit dalším sankcím.

"Myslím, že uvidíte další významné sankce od mezinárodního společenství, pokud Íránci nezmění kurz a nebudou souhlasit s věcmi, které podepsali na začátku října," řekl Gates. Poukazoval tak na návrh, podle něhož měl Írán obohacovat uran v cizině a zpět měl dostávat palivo pro jaderné reaktory. Dohodu se ale zatím nepodařilo uzavřít.

Západní mocnosti podezírají Teherán z přípravy jaderné bomby. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je mírový a týká se jaderné energie. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nedávno prohlásil, že jeho země si bude nukleární palivo vyrábět sama. Zároveň odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu.

Írán zatím obohacoval uran v Natanzu. Teprve v září přiznal, že buduje další zařízení nedaleko posvátného města Kómu. Íránská vláda nedávno schválila výstavbu dalších deseti obohacovacích středisek.

Guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přijali koncem listopadu rezoluci o Íránu. Tato dohlížecí agentura OSN v ní požaduje, aby země okamžitě přestala obohacovat uran v donedávna utajovaném novém provozu a aby svůj projekt zmrazila. USA, Francie a Británie ve čtvrtek varovaly Írán kvůli jeho jadernému programu před dalšími sankcemi. Rusko a Čína ale naznačily, že o nutnosti takových kroků nejsou přesvědčeny.

Reklama

Související témata:

Související články

Írán bude výrabět více obohacený uran

3. 12. 2009, 10:00

Navzdory mezinárodnímu tlaku na Írán, aby ukončil svůj jaderný program, země své nukleární ambice stupňuje. Poté, co o víkendu Teherán oznámil, že vybuduje...

Výběr článků