Článek
Džabarí byl zástupce šéfa PIJ Zijáda Nachaly pro výrobu zbraní, uvedl The Jerusalem Post. Byl zodpovědný za financování infrastruktury PIJ pro výrobu zbraní na severu Pásma Gazy.
„Rozděloval také peníze příslušníkům organizace a stál v čele úsilí džihádistů o obnovu výroby raket,“ citoval list prohlášení izraelské armády.
Podle něj byl Džabarí zlikvidován v důsledku cílené operace provedené na základě zpravodajských informací v rámci ofenzivy v Pásmu Gazy, odvetné operace, již odstartoval útok na Izrael ze 7. října . Během něj příslušníci teroristického Hamásu a PIJ zavraždili 1200 lidí a dalších 250 zavlekli do palestinské enklávy jako rukojmí.
Izraelská odveta: Při vzdušném úderu v Bejrútu zemřela dvojka Hizballáhu
Izraelská armáda sdělila, že před úderem na Džabarího ozbrojené složky „podnikly řadu opatření s cílem snížit riziko zranění civilistů“. Zdůraznila, že útok byl proveden „přesnou municí“.
Izraelští vojáci v rámci operace v centru Gazy nalezli další tunel, kde se ukrývali ozbrojenci Hamásu a PIJ. Tunel i jeho osazenstvo zlikvidovalo izraelské letectvo, které v rámci operace zasáhlo konstrukci, v níž byla uložena četná výbušná zařízení a zbraně.
Džabarí je další ze špiček teroristických organizací, které Izrael v posledních dnech „eliminoval“. Je mezi nimi šéf vojenského křídla Hamásu, Brigád Izzadína Kásama, Muhammad Dajf, který během nejrůznějších pokusů o jeho likvidaci přišel o obě nohy, ruku a oko, či „dvojka“ libanonského šíitského Hizballáhu Fuád Šukr. O život přišel také politický šéf Hamásu Ismáíl Haníja.
Podle New York Times ho zabila nálož umístěná v pokoji v penzionu v Teheránu, kde často pobýval, přičemž tentokrát to bylo kvůli oslavám inaugurace nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. Na rozdíl od prvních dvou mužů, podíl na Haníjově smrti Izrael ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.