Hlavní obsah

Íránský vůdce chce od Saúdské Arábie omluvu za tragédii v Mekce

27. 9. 2015, 9:23 – New York/Teherán

Íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli vyzval Saúdskou Arábii, aby se „omluvila” za čtvrteční tragédii v Mekce, kde v tlačenici zahynuly stovky účastníků muslimské velké pouti. Mezi nimi bylo podle nejnovější bilance Teheránu nejméně 140 Íránců.

Foto: Ahmad Masood, Reuters

Věřící v Mekce

Článek

"Ta záležitost nebude zapomenuta a národy ji budou bedlivě sledovat. Místo svalování viny na to či ono by Saúdové měli uznat svou odpovědnost a omluvit se muslimům a rodinám obětí," citovala Chameneího agentura IRNA.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V tlačenici v Mekce zahynuly stovky věřícíchVideo: Reuters

"Islámský svět má mnoho otázek. Smrt více než 1000 lidí není žádná zanedbatelná věc. Muslimské země by se na to měly zaměřit," řekl íránský vůdce. V tlačenici na kritickém místě trasy poutníků zahynulo ve čtvrtek podle dosavadních údajů 769 lidí. Stejně jako Chameneí i další íránští čelní představitelé už ale hovořili o více než tisícovce obětí.

Rijád kritiku odmítá

Na Saúdskou Arábii se po neštěstí snesla vlna kritiky za nedostatečné zajištění bezpečnosti poutníků. Nejostřeji se ozval právě Írán, který je tradičním regionálním soupeřem Rijádu. Saúdská Arábie kritiku ze strany Íránu opakovaně odmítla, naposledy na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

"Myslím, že by Íránci měli mít lepší věci na práci, než politicky využívat tragédie, která postihla lidi sledující nejposvátnější náboženské obřady," zareagoval saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr během setkání se svým americkým protějškem v New Yorku na kritiku, kterou na okraji Valného shromáždění OSN pronesl íránský prezident Hasan Rúhání.

"Nic nebudeme skrývat. Pokud došlo k chybám, pak ti, kdo je spáchali, budou povoláni k odpovědnosti," ujistil ministr. "Ale chci zopakovat, že není chvíle, aby se situace politicky zneužívala. Doufám, že íránští představitelé budou rozumnější vůči obětem této tragédie a vyčkají na výsledky vyšetřování," dodal.

Tragédie zvýšila napětí

Nejtragičtější pouť do Mekky za posledních 25 let ještě zvýšila napětí mezi šíitským Teheránem a sunnitským Rijádem, regionálními soupeři zejména v konfliktech v Sýrii a Jemenu.

Saúdská Arábie čelí ostré kritice za "nekompetentní" organizaci poutě. Nejvíce z dosud potvrzených obětí připadá na Írán. V tlačenici u kritického místa na trase pouti zahynulo 140 Íránců a 85 bylo zraněno. Stále se ještě pohřešuje 344 íránských poutníků, mezi nimi údajně i bývalý íránský velvyslanec v Libanonu, dva reportéři íránské státní televize a prominentní politický analytik.

Reklama

Související články

Kamera zachytila pád jeřábu v mešitě v Mekce

13. 9. 2015, 17:32

Video natočené jedním z návštěvníků Velké mešity v Mekce zachycuje páteční pád jeřábu, při němž zahynulo 107 lidí a dalších 238 utrpělo zranění. Další video...

Výběr článků