Hlavní obsah

Hebron bude na seznamu dědictví UNESCO, Izrael mluví o přepisování historie

7. 7. 2017, 17:16 – Varšava/Ramalláh

Hebronské staré město bude zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako ohrožená palestinská památka. Pro rezoluci navrženou arabskými státy v pátek v Krakově hlasovalo 12 zemí, tři byly proti a šest se zdrželo. Na seznam se tak dostává i Hrobka proroků, uctívaná jako Hrobka patriarchů také Židy. Izrael část palestinského Hebronu okupuje a pod okupovanou zónu spadá i hrobka.

Foto: Mussa Qawasma, Reuters

Palestinci se modlí před Hrobkou patriarchů.

Článek

Izrael považuje rozhodnutí UNESCO za přepisování historie, protože označením místa jako palestinského se podle něj Židům upírá jejich role v této části dnešního Západního břehu Jordánu. Palestinská samospráva páteční hlasování výboru UNESCO považuje za vítězství své diplomacie.

Jak uvedl izraelský tisk, Izrael a Spojené státy se snažily odhlasování návrhu zabránit, avšak nepodařilo se jim získat dostatek stoupenců mezi hlasujícími státy.

Navržený text obsahuje dvě klauzule - podle jedné budou staré město a hrobka označeny jako palestinská historická místa, podle druhé jsou to ohrožená místa, což znamená, že o nich bude komise UNESCO každoročně znovu jednat.

Morální špína, říká Izrael

Hlasování provázela hádka izraelského zástupce při UNESCO Carmela Shama-Hacohena, který protestoval proti tomu, že se nehlasovalo tajně, což podle něj zabránilo některým zemím hlasovat ve prospěch Izraele.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon hovořil o „morální špíně“ a prohlásil, že se UNESCO ”pokouší přepsat dějiny regionu”. Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon řekl, že jde „o arogantní a politováníhodný pokus zhoršit vztahy Izraele k Hebronu, jímž se UNESCO připravilo o zbytek důvěryhodnosti“. „Oddělovat Izrael od místa, kde jsou pohřbeni jeho patriarchové, je ošklivý projev diskriminace a útok proti židovskému národu,“ sdělil Danon.

Palestinské ministerstvo zahraničí v prohlášení označilo páteční rozhodnutí za „úspěch v diplomatické bitvě, již Palestinci vedou proti izraelskému a americkému tlaku na všech frontách“.

Podle judaismu jsou v Hebronu pohřbeni biblický Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy. Místo je posvátné i pro muslimy a v minulosti bylo dějištěm krvavých střetů. V roce 1994 u hrobky židovský fanatik Baruch Goldstein postřílel 29 modlících se Palestinců.

Blížící se rozhodování v UNESCO se snažila ovlivnit také americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. V dopise zaslaném generálnímu tajemníkovi OSN a ředitelce UNESCO žádala, aby zabránili zařazení Hebronu na seznam ohrožených míst kulturního dědictví.

Reklama

Výběr článků