Článek
Jak si máme představit život v Gaze?
Každodenní život v Gaze, zejména ve stejnojmenném hlavním městě, byl do bombardování normální. Až na noční zákaz vycházení od 19 hodin večer do 7 hodin ráno kvůli epidemii covidu byly ulice plné lidí, aut a stánkařů. Lidé nakupovali, chodili do práce, scházeli se... Pak ale přišlo bombardování. Jedenáct dní nepřetržitého skrývání. Nikdo nemohl ven. Odvážili se jen ti, kdo museli shánět jídlo, vodu nebo potřebovali k lékaři. Každé opuštění úkrytu vás mohlo stát život. Bylo to opravdu nebezpečné.
Jak se místní dozvědí, co se děje a kdy je bezpečné vyjít ven?
Lidé jsou tu opravdu propojeni. Sdílejí informace mezi sebou. Používají Facebook, Twitter, Instagram i další aplikace. Mají navíc televizi a rádio. Dozvědí se, co se děje.

Následky bojů v Pásmu Gazy
S internetovým pokrytím a elektřinou v Gaze není problém?
Je. Hlavní potíž je s elektřinou, protože výhradním zdrojem jsou dieselové elektrárny. A ty potřebují palivo. Takže zásobování elektřinou funguje přinejlepším osm hodin denně. Někdy jen čtyři. A když nemáte elektřinu, nemáte ani internet. Přesto ale lidé v Gaze zvládli získávat informace z různých zdrojů.
Jak vypadá vaše pomoc v Gaze?
V Gaze máme čtyři kliniky pooperační péče. Ty si lze představit jako malé domy s oddělenými místnostmi, ordinacemi pro různá ošetření a péči. Provádíme tam fyzioterapii, léčbu dlouhodobých bolestivých stavů a podobně. Pak provozujeme nemocnici, kde provádějí rekonstrukční operační zákroky, například u pacientů, již utrpěli popáleniny. Ta je vybavením a velikostí podobná nemocnicím, na něž jsme zvyklí v Evropě. Pořád je to ale Gaza, což znamená, že potřebuje mnoho podpory a je závislá na mezinárodní pomoci.
Co nejvíce chybí?
Jde zejména o zmiňované palivo pro výrobu elektrické energie a vodu. Okolo 60 až 70 procent vody v Gaze není k pití. Chybí ale v zásadě všechno, co se do Gazy nedostává kvůli blokádě. Bavíme se tady o 14leté blokádě.

Šéf mise Lékařů bez hranic v Pásmu Gazy Ely Sok
Kolik zraněných jste ošetřili?
Nemůžu vám říct číslo, protože to stále sčítáme. Nebylo to nějak masivní. Zvládli jsme to.

Izraelští vojáci bombardují Pásmo Gazy
Bavíme se o desítkách, nebo stovkách lidí?
Nebyly to stovky. Bylo to méně. Pokud je řeč o úrazech a zraněních, které vyžadovaly operační zákrok.
Jaká to byla zranění?
Zranění utržená v souvislosti s bombardováním. Popáleniny, zranění šrapnely apod.

Následky bojů v Pásmu Gazy
Jaký byl poměr mezi muži, ženami a dětmi?
Byli to zejména muži, ale nemůžu říct, jak velký podíl tvořili.
A můžete říct, kolik z nich byli bojovníci?
To nemůžeme, protože ošetřujeme všechny bez ohledu na to, zda jsou to bojovníci nebo civilisté. Neptáme se na to. Jsme lékaři a ošetřujeme nemocné. Jsou to pro nás pacienti. Těch se nikdy neptáme, co jsou zač.
Sami to nepovědí?
My se neptáme....
Jaká je situace v Gaze teď?
Nyní je situace dobrá, protože boje ustaly. První den příměří lidé vyšli do ulic a slavili takzvané vítězství Hamásu. Nyní už je situace klidnější. V ulicích vidíte hodně dělníků, kteří se snaží uklidit škody napáchané boji. Bude to ale hodně práce. Potřeba bude mimo jiné i psychologická pomoc pro ty, kdo během bombardování utrpěli trauma.