Hlavní obsah

Británie a Írán opět otevřely své ambasády

23. 8. 2015, 16:27

Britský ministr zahraničí Philip Hammond v Teheránu po čtyřech letech opět otevřel britskou ambasádu. Informovala o tom agentura Reuters. Írán souběžně znovuotevřel své velvyslanectví v Londýně. Hammond je teprve druhým šéfem britské diplomacie, který Írán od islámské revoluce z roku 1979 navštívil.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Írán a Velká Británie otevřely své ambasádyVideo: Reuters

 
Článek

Británie své velvyslanectví v Teheránu uzavřela poté, co na budovu v listopadu 2011 zaútočily stovky íránských demonstrantů. Protestující tehdy rozřezali portréty britských panovníků, zapálili automobil a zastupitelský úřad vyrabovali.

Hammond, který do Teheránu přicestoval v neděli, na zahradě velvyslanectví vztyčil vlajku a prohlásil ambasádu za oficiálně otevřenou. Několik hodin poté zprovoznil své zastoupení v Londýně i Írán.

Vztahy se Západem se mění po dohodě o iránském jaderném programu 

V čele íránské i britské ambasády nebude prozatím velvyslanec, ale tzv. chargé d’affaires. V takovém případě není vyžadován souhlas hostitelské země s diplomatem, jeho jmenování je pouze oznámeno tamnímu ministerstvu zahraničí. Hammond nicméně podle BBC uvedl, že v nadcházejících měsících očekává vzájemnou dohodu o povýšení diplomatického statusu ambasád.

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Otevření íránské ambasády v Londýně.

„Naše vztahy se od roku 2011 zlepšily," řekl ještě před cestou Hammond. Z britských ministrů zahraničí navštívil Írán od islámské revoluce pouze Jack Straw. V zemi byl celkem pětkrát, naposledy v září 2003.

Vztahy Íránu se západními mocnostmi se výrazně zlepšily díky červencové dohodě o íránském jaderném programu. Návštěvy v Teheránu, zaměřené na ukončení dlouholeté ekonomické izolace Íránu, už vykonali například ministři zahraničí Francie a Německa.

Reklama

Související témata:

Výběr článků