Hlavní obsah

Ve Virginii odstranili sochu konfederačního generála Leeho

8. 9. 2021, 16:45 – Richmond

V Richmondu ve Virginii dělníci ve středu odstranili přes šest metrů vysokou jezdeckou sochu konfederačního generála Roberta Leeho. Informovala o tom agentura AP, podle které po sundání propukli přihlížející v jásot.

Foto: Pool, Reuters

Odstraňování jezdecké sochy generála Roberta E. Leeho.

Článek

Podle guvernéra Ralpha Northama se jednalo o největší sochu, která znázorňuje osobnost spjatou s otrokářskou Konfederací v tomto státě. Richmond byl po část trvání občanské války hlavním městem Konfederace.

Bronzová socha byla ve městě vztyčena před zhruba 130 lety. Pro masivní podstavec, který po díle zbyl a je zhruba dvakrát tak vysoký, vláda teprve hledá využití.

Je načase vyprávět náš příběh jinak. Z Kapitolu odstranili sochu generála Leeho

Zahraniční

K odstranění sochy byl potřeba jeřáb a další těžká technika. Dělníkům se podařilo dílo sundat před devátou hodinou ráno místního času. Na místě se shromáždilo několik stovek diváků, kteří začali zpívat a jásat.

„Čí ulice? Naše ulice! Co chceme? Spravedlnost! Kdy ji chceme? Teď!“ skandovali někteří z přihlížejících. K vidění byly i cedule s nápisy hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Odstraňování sochy generála Roberta Leeho.

Socha byla spuštěna na zem, kde má být rozřezána na několik dílů, než bude převezena na blíže neupřesněné bezpečné místo. Tam setrvá, dokud se nerozhodne, kde bude umístěna natrvalo.

Generál Lee. Před 150 lety zemřel člověk, který přestoupil k Jižanům a prohrál

Historie

Guvernér Virginie oznámil úmysl sochu odstranit již vloni v červnu, jen pár dnů po smrti černocha George Floyda, která podnítila demonstrace proti rasismu v celých Spojených státech.

Záměr vlády odstranit sochu v Richmondu ale přes rok blokovaly dvě žaloby, které podali odpůrci stěhování sochy. Minulý týden však nejvyšší soud ve Virginii podání zamítl a uvolnil tak cestu k sundání sochy.

Foto: Steve Helber, ČTK/AP

Odstraňování sochy generála Roberta Leeho.

Policisté uzavřeli několik ulic v blízkosti prostranství, kde socha stála, a vztyčili barikády, aby zabránili vytvoření davů.

U sochy se v minulosti odehrálo několik střetů mezi demonstrujícími, kteří protestovali po smrti George Floyda, a policisty.

Podstavec od té doby pokrývají četné nápisy odsuzující policejní násilí a výzvy k ukončení systematického rasismu a nerovností.

Reklama

Výběr článků