Hlavní obsah

V USA byl po 150 letech odsouzen pirát

30. 11. 2010, 6:53 – Washington

Ve Spojených státech byl v pondělí odsouzen první pirát po 150 letech. Somálec, který se přiznal ke spoluúčasti na útoku na americkou válečnou loď USS Ashland, byl odsouzen k 30 rokům vězení. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Jama Idle Ibrahim je jedním ze šesti mužů převezených do USA a obviněných z dubnového útoku na americkou loď v Adenském zálivu. Skupina na loď zaútočila, protože si ji spletla s obchodní lodí.

"Pirátství je vzrůstající hrozbou po celém světě a dnešní rozsudek dokazuje, že Spojené státy povedou moderní piráty k odpovědnosti v amerických soudních síních," uvedl americký státní zástupce Neil MacBride.

Osmatřicetiletý Ibrahim se k útoku na válečnou loď přiznal v srpnu. Doznal se také k obvinění z pirátství v případě jiného útoku na plavidlo v Adenském zálivu před dvěma lety. Spolu s dalšími spolupachateli tehdy zajali dánskou obchodní loď M/V CEC Future a zadržovali ji i s posádkou přes dva měsíce, dokud nebylo zaplaceno výkupné. Za tento čin Ibrahimovi hrozí až 25 let vězení. Pokud bude odsouzen, mohl by si ale oba tresty odsloužit zároveň.

Piráti u pobřeží Somálska v posledních letech unesli řadu lodí, včetně ropných tankerů, které většinou zadržují do té doby, než za ně a za jejich posádky dostanou výkupné. Útokům zatím nedokázala účinně bránit ani přítomnost mezinárodních námořních sil v oblasti.

Reklama

Související témata:

Výběr článků