Hlavní obsah

Trumpovy úřady si posvítily na FBI. Krtky nahánějí i s detektory lži

2:47
2:47

Poslechněte si tento článek

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se hned po Trumpově návratu do Bílého domu začala výrazně soustředit na vypátrání zaměstnanců federálních úřadů, kteří spolupracují s novináři. Do akce proti krtkům, jak se ve špionážní hantýrce říká vynašečům střežených informací, zapojila i kontroverzní detektory lži. V pondělí to potvrdilo vedení FBI.

Foto: Profimedia.cz

Znak FBI

Článek

„Můžeme potvrdit, že FBI začala k identifikaci zdroje úniku informací uvnitř úřadu používat polygrafové testy,“ potvrdil agentuře Reuters v pondělí vyšetřovací úřad.

Minulý týden totiž americké ministerstvo spravedlnosti ulehčilo prokurátorům vyšetřujícím úniky informací přístup k záznamům a svědectvím novinářů. Nová nařízení umožňují státním zástupcům využívat v trestních vyšetřováních předvolání, soudní příkazy a domovní prohlídky, aby si tak mohly vynutit „poskytnutí informací a výpovědí od představitelů médií i ve vztahu k nim“. Tak to stojí v memorandu ministerstva spravedlnosti z minulého týdne.

Šéfka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová ve stejnou dobu ministerstvu nahlásila už dva úniky ze zpravodajských služeb a třetí nahlášení má být na cestě.

S úniky informací veřejně bojuje i ministr obrany Pete Hegseth. V rámci vyšetřování úniků v jeho ministerstvu už bylo propuštěno několik jeho předních poradců, které Hegseth navíc varoval, že po dokončení vyšetřování také předá důkazy resortu spravedlnosti. Ve svém memorandu ministr obrany zmínil i možnost nasazení detektorů lži.

Přitom Hegseth sám má problémy s diskrétností. Před nedávnem si ve skupinovém chatu na síti Signal povídal o útoku amerických ozbrojených sil na Húsíe v Jemenu, což se provalilo, protože do chatu byl omylem přiřazen i šéfredaktor magazínu The Atlantic. Nato se ukázalo, že šéf Pentagonu o přísně tajných informacích referoval v jiném chatu na stejné síti se svou manželkou, bratrem a osobním právníkem.

Minulý týden pak agentura AP uvedla, že měl Hegseth ve své kanceláři pro připojení k Signalu zřízenou nezabezpečenou internetovou linku.

Polygraf je pseudovědecké zařízení, které na základě domněnky, že by lhaní mělo způsobit změny ve fyziologických projevech, měří například krevní tlak, pulz nebo pocení. Lhaní ovšem žádnou specifickou fyziologickou odezvu nemá, takže polygraf nemůže lež od pravdy spolehlivě rozeznat.

Výběr článků

Načítám