Hlavní obsah

Trumpova firma byla shledána vinnou z daňového podvodu

6. 12. 2022, 22:20 – New York • Aktualizováno 6. 12. 2022, 22:48

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla v úterý u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

Foto: ČTK/AP

Bývalý prezident Donald Trump při oznámení své nové kandidatury na úřad hlavy USA

Článek

Trump sám souzen nebyl, i když podle vyšetřovatelů přesně věděl, co se dělo. Trestem pro firmu může být pokuta ve výši až 1,6 milionu dolarů (37 milionů Kč), což by ale podle AP pro společnost této velikosti nemělo mít dramatické dopady.

Foto: Julia Nikhinson, ČTK/AP

Manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg opouští soudní síň poté, co porota shledala Trump Organization vinnou ve všech bodech obžaloby v případu trestného činu daňového podvodu.

Hlavní postavou případu byl bývalý finanční ředitel The Trump Organization Allen Weisselberg, který se výměnou za dohodu na pětiměsíčním trestu odnětí svobody přiznal, že manipuloval s firemním účetnictvím a v daňovém přiznání zatajil 1,7 milionu dolarů (40 milionů Kč), které obdržel na firemních benefitech.

Státní zástupcům se podařilo přesvědčit porotu o tom, že Weisselberg se trestné činnosti dopouštěl ve jménu firmy a že ta z ní měla prospěch. Weisselberg, který stejně jako další vysoce postavení manažeři těžil z výhod, jakými byly luxusní auta nebo bezplatně poskytnuté byty, u soudu prohlásil, že nikdo z rodiny Donalda Trumpa o jeho nelegálních krocích nevěděl.

Bývalý manažer Trumpovy firmy se u soudu přiznal k daňovým podvodům

Amerika

To zdůrazňoval i šestasedmdesátiletý republikánský exprezident, který celý případ označil za hon na čarodějnice, za nímž stojí demokraté.

Foto: Julia Nikhinson, ČTK/AP

Donald Trump odjíždí ve středu 10. srpna 2022 z Trump Tower v New Yorku k výpovědi do kanceláře generálního prokurátora.

Úterním verdiktem ale soudní tahanice kolem Trumpa, který se rozhodl, že bude v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta, zdaleka nekončí. V dalších procesech nyní čelí podezření z nelegálního přechovávání tajných dokumentů, manipulace s hodnotou majetku nebo pomluvy.

Trump to za výzvy ke zrušení ústavy schytal i od své vlastní strany

Amerika

Reklama

Související témata:

Výběr článků