Hlavní obsah

Skoro třetina obyvatel USA toto léto zažila živelní pohromu

5. 9. 2021, 10:07 – Washington

Téměř třetina z více než 330 milionů obyvatel Spojených států žije v okresech, které byly během uplynulých tří měsíců zasažené živelní pohromou. S takovým zjištěním přišel deník The Washington Post (WP), který analyzoval příslušné vyhlášky Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) z tohoto léta. Podíl Američanů žijících v oblastech, které byly během letních měsíců prohlášeny za zóny zasažené pohromami, podle něj od roku 2018 roste.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry na Louisianu zpustošenou hurikánem IdaVideo: Reuters

 
Článek

Letošní léto přineslo mimo jiné rekordní vlnu veder na severozápadě USA a další ničivou sezonu lesních požárů, které na západě země zachvátily tisíce kilometrů čtverečních půdy.

Kvůli dlouhodobému nedostatku vláhy federální vláda poprvé přistoupila k omezování spotřeby vody z řeky Colorado, jinde zase působily problémy prudké srážky a následné bleskové záplavy. Vládní záznamy a zprávy médií dokumentují nejméně 388 úmrtí způsobených od června bouřemi, vysokými teplotami a požáry, píše WP.

Lijáky ochromily New York, město je pod vodou

Amerika

Úřad FEMA podle deníku během léta postupně vydal prohlášení o živelních pohromách vztahující se na oblasti, kde dohromady žije 32 procent americké populace. Kromě toho údajně 64 procent Američanů žije v místě, které letos zasáhla vícedenní vlna veder. Takovéto fenomény podle WP nejsou oficiálně brány jako pohromy, "ale jsou považovány za nejnebezpečnější formu extrémního počasí".

V roce 2018 se údajně letní vyhlášky FEMA týkaly jen pěti procent obyvatelstva USA. O rok později to bylo 12 procent a v loňském roce 28, letos tedy vzestupný trend pokračuje.

Bývalý šéf FEMA Craig Fugate WP řekl, že si nevybavuje letní sezónu tak nabitou krizemi, jako je ta letošní. Otázkou podle něj zůstává, zda se toto léto stane zlomovým momentem, který donutí politické lídry konat. "Když ne tohle, tak co teda?" tázal se ředitel FEMA z let 2009 až 2017.

Lovci hurikánů vlétli do oka Idy, než udeřila na americkou Louisianu

Amerika

Reklama

Související témata:

Výběr článků