Hlavní obsah

Policistovi, který v Atlantě zastřelil černocha Brookse, hrozí za vraždu až trest smrti

17. 6. 2020, 22:10 – Washington • Aktualizováno 17. 6. 2020, 22:53

Policista z Atlanty, který minulý týden zastřelil Američana tmavé pleti Raysharda Brookse, byl ve středu obviněn z vraždy. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na prohlášení prokuratury v americkém státě Georgia. Zabití 27letého Brookse vyvolalo další vlnu protestů proti rasismu a policejnímu násilí na černoších v USA.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Potyčka mezi Brooksem a dvěma policisty Video: Reuters

 
Článek

Bělošský policista Garrett Rolfe, který Brookse 12. června dvakrát střelil do zad, byl o den později propuštěn poté, co se objevily videozáznamy celého incidentu. Nyní čelí obvinění z vraždy, ale i z útoku smrtící zbraní, uvedl na tiskové konferenci v Atlantě okresní návladní Paul Howard. V případě, že bude shledán vinným, hrozí mu doživotí, ale i trest smrti, dodal Howard.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Záběr z policejní kamery ukazuje rozhovor Raysharda Brookse a policisty Garretta Rolfeho ještě před potyčkou, při které Rolfe zabil Brookse střelou do zad.

Brooksově smrti předcházela potyčka s policisty poté, co muž usnul v autě u restaurace rychlého občerstvení a následně neprošel dechovou zkouškou na alkohol. Když se jej snažil příslušník pořádkových složek zatknout, strhla se šarvátka, při níž Brooks zřejmě jednomu z policistů vzal jeho taser a dal se na útěk. V jednu chvíli pak paralyzérem namířil na jednoho z policistů. Rolfe následně otci čtyř dětí vpálil dvě kulky do zad.

Mám tohle zapotřebí? ptal se americký policista před osudnou střelbou u fastfoodu

Zahraniční

Podle návladního Howarda Rolfe do Brookse poté, co ho střelil, ještě kopl. Druhý z policistů přítomných na místě činu, Devin Brosnan, pak stál na těle zraněného muže, který bojoval o život. Brooks zemřel po převozu do nemocnice. Howard vysvětlil, že Brosnan bude s prokuraturou spolupracovat a že byl obviněn z napadení a porušení přísahy.

Pitva potvrdila, že černoch Brooks zemřel po dvou střelách do zad

Amerika

Reklama

Související témata:

Výběr článků