Hlavní obsah

Migranti nejsou lidé, ale zvířata, prohlásil Trump na adresu přistěhovalců

17. 5. 2018, 20:24 – Washington • Aktualizováno 18. 5. 2018, 11:46

Migranti jsou zvířata, prohlásil prezident Donald Trump na středečním setkání republikánů v Bílém domě. Ačkoli stále slibuje, že počty přistěhovalců ze zemí latinské Americky sníží, realita je opačná. Počty lidí mířících do USA bez potřebných dokladů letos rostou. V posledních dvou měsících překročil počet lidí zadržených po přechodu mexické hranice číslo 50 tisíc.

Foto: Yuri Gripas, Reuters

Americký prezident Donald Trump.

Článek

„Nevěřili byste, jak příšerní tito lidé jsou. To nejsou žádní lidé, to jsou zvířata a my je ze země dostaneme,“ rozohnil se Trump na adresu přistěhovalců.

Politici se okamžitě proti výrokům Trumpa vymezili a odsoudili ho: „Migranti jsou lidé, žádná zvířata, žádní kriminálníci, žádní drogoví dealeři, žádní násilníci a znásilňovači. Jsou to lidé,“ prohlásil kongresman Jared Polis. Guvernér státu Kalifornie Jerry Brown obvinil Trumpa ze lží, které v souvislosti s migrací šíří.

Šlo prý o nedorozumění

Trump později zdůraznil, že měl na mysli ty imigranty, kteří se stali členy gangu MS-13, nechvalně známého svou velkou brutalitou. A zopakoval to i v reakci na kritiku, která se na něj snesla z řad amerických médií. Tento gang mu také slouží jako argument pro stavbu zdi na hranici s Mexikem.

Zatím se mu nepodařilo v Kongresu prosadit uvolnění financí na stavbu, s níž nesouhlasí demokraté ani část jeho spolustraníků z republikánské partaje.

Spor o osud dětských přistěhovalců

Do listopadových kongresových voleb by se měla vyřešit také otázka přistěhovalců, kteří do Spojených států přišli ilegálně ještě jako děti. Několik set tisíc takových migrantů nyní chrání před deportací program DACA, který zavedl Barack Obama, protože se Kongres na řešení osudu dětských migrantů tehdy nedokázal shodnout.

Program jeho účastníkům umožňuje využívat dvouletou ochranu. Během této doby si mohou vyřídit potřebné papíry, například obnovitelné vízum a pracovní povolení. Současně mohou legálně pracovat a nehrozí jim deportace. Trump ho však zrušil tím, že neprodloužil jeho platnost, a v březnu tak formálně pro nové zájemce skončil. Pro stávající účastníky nařídil soud záruky zachovat.

Trump současně se zrušením programu vyzval Kongres, aby status těchto přistěhovalců vyřešil trvale zákonem, zákonodárci se ale dosud na podobě zákona neshodli. Omezení počtu přistěhovalců patřilo k jeho klíčovým předvolebním tématům, připomíná server deníku Die Welt.

Reklama

Výběr článků