Hlavní obsah

Kuba přerušila skoro všechny své konzulární služby v USA

15. 2. 2014, 16:43

Kuba v pátek přestala poskytovat skoro všechny své konzulární služby ve Spojených státech. Nepodařilo se jí totiž najít banku pro vedení účtů svých diplomatických misí ve Washingtonu a New Yorku. Informovaly o tom kubánské úřady.

Článek

Zřejmě to zkomplikuje život tisícům lidí, kteří se každý měsíc vydávají z USA na Kubu, nehledě na to, že dopady pocítí asi i kubánská ekonomika.

Přerušit vztahy s Kubou se loni rozhodl americký finanční ústav M Bank. Za rozhodnutím podle něj stojí obchodní důvody. Havaně se za banku prozatím nepodařilo najít žádnou náhradu, proto musela přerušit konzulární služby na neurčito, respektive do doby, než budou bankovní služby opět navázány, citovala z kubánského prohlášení agentura Reuters.

Kubánci neúspěch s hledáním nové banky svalují na pět desítek let trvající obchodní a hospodářské embargo ze strany Spojených států. Washington se pro něj rozhodl po komunistickém puči na Kubě, po kterém se moci chopil Fidel Castro.

Obě země spolu udržují jen velmi omezené diplomatické vztahy a od roku 1997 provozují kanceláře pod právní ochranou švýcarských velvyslanectví. Kubánci a Američané tak mohou tímto prostřednictvím žádat o víza či cestovní pasy. Podle organizace Havana Consulting Group, která má sídlo v americkém Miami, odcestuje na Kubu ze Spojených států každý měsíc průměrně přes 40 tisíc lidí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků