Hlavní obsah

Smrt, přestřelky, znásilnění, rabování. Anarchie v autonomní zóně v Seattlu se zvrhla

23. 6. 2020, 8:44 – Seattle
Novinky, mso

Týdny trvalo, než se demonstranti bojující proti rasismu a metodám policie domohli svého a ve čtvrti Capitol Hill v americkém Seattlu vyhlásili „autonomní zónu“ bez přítomnosti strážců zákona. O toto privilegium ale zřejmě brzy přijdou. O víkendu totiž na místě zemřel při střelbě jeden člověk, další dva byli zraněni a policisté už vyzvali demonstranty, aby se rozešli.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti vyhlásili ve čtvrti Capitol Hill v Seattlu "autonomní zónu" bez policistůVideo: AP

 
Článek

Strážci zákona i starostka města Jenny Durkanová chtějí v ideálním případě autonomní zónu bez zákonů rozpustit v poklidu a vyhnout se tak střetům s demonstranty. „Je čas, aby se lidé rozešli do svých domovů a policisté pak obnovili pořádek a eliminovali násilí v okolí Capitol Hillu,“ citovala starostku NBC News.

Poblíž Capitol Hillu došlo o víkendu ke dvěma útokům. Při sobotní střelbě zemřel 19letý muž, další byl zraněn. V neděli byl se střelným zraněním převezen do nemocnice 17letý mladík.

Policie přenechala „lidu“ část Seattlu

Amerika

Ačkoli není jasné, zda měl incidenty na svědomí přímo některý z demonstrantů, vzrostl podle starostky v autonomní zóně i počet jiných trestných činů jako rabování, krádeží, žhářství, ale i znásilnění.

„Má to dvě stránky. Na jednu stranu si můžu jít třeba ve tři ráno zahrát basketbal a pít pivo, aniž bych se musel strachovat o to, že mě policista zastřelí. Na druhou stranu tu teď neplatí žádné zákony, takže tu není bezpečno,” uvedl jeden z obyvatel Capitol Hillu Bobby Stills.

Foto: Ted S. Warren, ČTK/AP

Demonstranti v autonomní zóně v Seattlu si zřídili i vlastní kavárnu, kterou pojmenovali Kavárna dekolonizační konverzace.

Andre Taylor, který v roce 2016 založil organizaci Not This Time! poté, co policisté zastřelili jeho bratra, ve videu na Facebooku varoval demonstranty, že lidé, kteří s nimi doteď souzněli, se od nich odvrátí. „Především běloši, kteří při vás teď stáli a kteří samozřejmě nechtějí být zapleteni do násilností,“ uvedl.

Odpor vůči policii a výzvy k jejímu omezení provázejí na řadě míst USA masivní protesty, které v zemi vypukly na konci května. Zažehla je smrt černocha George Floyda v Minneapolisu, který zemřel poté, co mu téměř devět minut klečel na krku bělošský policista.

Reklama

Související témata:

Výběr článků