Hlavní obsah

Kolumbie chce vrátit uprchlé Kubánce na ostrov svobody

4. 8. 2016, 6:14 – Bogotá

Kolumbijské úřady chtějí vrátit na Kubu přes 1200 uprchlíků, kteří již několik měsíců plní čtvrť města Turbo v severní části země. Imigrantům toužícím dostat se do Spojených států úřady vzkázaly, že buď odejdou sami, nebo budou nuceně převezeni. Je mezi nimi i na 300 dětí a některé těhotné ženy, informovala kolumbijská média.

Foto: Carlos Barria, Reuters

Obavy Kubánců vzrostly po schůzce prezidentů USA a Kuby Baracka Obamy a Raúla Castra.

Článek

„Máme mezi sebou spoustu dětí, některé jsou ještě kojenci, a taky těhotné ženy. Nemůžeme odejít do džungle. To by bylo jako poslat nás na smrt,” řekl podle listu El Tiempo jeden z mluvčích skupiny Kubánců Odeiky Hernández po vyjednávání s místními úřady departemetnu Antioquia.

Ty pohrozily, že kvůli velmi špatné situaci v přeplněné čtvrti budou muset Kubánce odvézt násilím, pokud nepůjdou sami.

Kubánci začali masově utíkat ze své země loni v obavě, že kvůli zlepšení vztahů mezi Havanou a Washingtonem už k nim Spojené státy nebudou přistupovat jako k politickým exulantům. USA dosud uplatňují vůči Kubáncům pravidlo „suché nohy”. To znamená, že kdo z Kuby dorazí na americkou pevninu, je přijat, kdo je zadržen na moři, je vrácen. Proto volí Kubánci cestu přes Ekvádor, Kolumbii a poté Střední Ameriku.

Jejich postup po zemi však zastavila Nikaragua jako spojenec kubánské vlády. Tisíce z nich proto uvízly v Kostarice či Kolumbii.

Skupina z města Turbo vyzvala kolumbijskou vládu, aby zajistila jejich letecký transport do Mexika, odkud se zvládnou dostat do vysněné Ameriky. Podobně to již letos učinila Kostarika. Kolumbijské úřady však zatím na tuto variantu nechtějí přistoupit a hodlají migranty vyhostit zpět domů či do Ekvádoru.

Reklama

Související témata:

Výběr článků